Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Németország új kormánya május 6-án léphet hivatalba


Friedrich Merz szerint a megalakulás után több döntést is gyorsan meg kell hozniuk. 

Németország új kormánya május 6-án léphet hivatalba, jelentette ki Friedrich Merz leendő kancellár a Handelsblatt című német gazdasági lapnak a hétvégén. Németország leendő kormányában a baloldal is helyet kap.

Friedrich Merz kancellárjelölt a szociáldemokrata SPD-vel fog koalícióra lépni, mivel a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártot kizárta a partnerek közül. Németország leendő kancellárja Ukrajnával kapcsolatban nemrég meglepő kijelentéseket tett, amiről lapunk is beszámolt. Friedrich Merz kijelentette, hogy Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz, amíg háborúban áll Oroszországgal. Ha Merz állja a szavát, azzal Volodimir Zelenszkij nehéz helyzetbe kerülhet, mivel Európa legnagyobb ipari hatalma kihátrál az ukrán háborús erőfeszítések mögül.

Németország leendő kormánya rögtön intézkedne

Friedrich Merz szerint a megalakulás után több döntést is gyorsan meg kell hozniuk.

Így lesz jó két hónapunk a nyári szünetig, amikor nagyon gyorsan döntünk néhány dologról, hogy érezzék az emberek: valóban változik valami

– mondta Merz a következő időszakról, és a tervezett első intézkedések között a jobb határvédelmet, illetve a bürokrácia csökkentését említette. Szerdán született megállapodás a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU), valamint a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) között az új kormánykoalícióról, Merz leendő kancellárként erős és cselekvőképes kormányt ígért.

Mielőtt azonban a Bundestag megválasztaná, kabinetjét pedig kinevezné és beiktatná, az érintetteknek előbb alá kell írniuk a koalíciós szerződést.

A CDU ennek érdekében szűk körű pártértekezletet hív össze, az SPD pedig tagozati konzultációt kezd, amely várhatóan két hétig tart. A CSU már jóváhagyta a megállapodást. A koalíciós megállapodásban a pártok egymás között felosztották a tárcákat, a leendő kabinettagok nevét a következő hetekben teszik közzé.

A legtöbb tárcát a CDU fogja vezetni, így a többi között csaknem hatvan év óta ismét kereszténydemokrata politikushoz kerül majd a külügyminisztérium. Ezenfelül a CDU-hoz kerül a gazdasági és energetikai, az egészségügyi, a közlekedési, valamint az oktatási és a családügyi tárca is.

Létrehoznak egy külön digitális ügyekért felelős minisztériumot is, amelyet szintén kereszténydemokrata politikus fog irányítani, ahogy a kancellári hivatalt is. A CSU három tárcát kap: a belügyminisztériumot, az újonnan létrehozandó tudományos és űrkutatási minisztériumot, valamint a mezőgazdasági tárcát. Az SPD hét tárcát kap: a pénzügyminisztériumot, a védelmi minisztériumot, a munka- és szociálisügyi minisztériumot, a környezetvédelmi minisztériumot, az igazságügyi és fogyasztóvédelmi minisztériumot, a fejlesztési minisztériumot, valamint az építésügyi minisztériumot.

(MNO)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések