A Tisza-vezér közéleti szereplése során több ügyben is ellentmondásos, hamis vagy egyenesen hazug kijelentésekbe keveredett, melyek miatt már politikai karrierje elején is sokan megkérdőjelezik hitelességét.
Magyar Péter közéleti szereplése során több ügyben is ellentmondásos, hamis vagy egyenesen hazug kijelentésbe keveredett, amelyek miatt már politikai karrierje elején is sokan megkérdőjelezik hitelességét.
Bennfentes kereskedelem
Az ügy háttere, hogy a Tisza Párt elnöke 2023. július 21-én, pénteken délután eladta az összes korábbi részvényét, és több tízmillió forint értékében vásárolt Opus Global Nyrt. részvényeket. Ugyanezen a napon, a tőzsdezárás után a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus bejelentette részvény-visszavásárlási programját, ami jelentősen megemelte a részvények árfolyamát. A következő hétfőn Magyar eladta az Opus-részvényeket. Az üggyel kapcsolatban korábban több hangfelvétel is nyilvánosságra került.
Ezek egyikén Magyar korábbi élettársa, Vogel Evelin arra utal, hogy a politikus jelentős tőzsdei előnyökhöz jutott olyan információk alapján, amelyek nem voltak nyilvánosak.
Sajtóértesülések szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda már vizsgálja az ügyet. Egyébiránt a bennfentes kereskedelem a vonatkozó uniós szabályok értelmében háromtól öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Magyar Péter persze kategorikusan tagadja, hogy bármilyen formában bennfentes információkat használt volna fel nyerészkedésre. Magyar követői közül sokan csalódtak, amikor ezek a hírek napvilágra kerültek.
„Nem leszek politikus”
Olvasóink is emlékezhetnek rá, hogy Magyar Péter korai megszólalásaiban még azt hangsúlyozta, hogy ő nem politikusként kíván fellépni, hanem a civil társadalom hangjaként. Ehhez képest hamar pártszervezésbe kezdett, országos kampányt indított és nyíltan választási szerepvállalásra készül.
2024. március 15-én jelentette be pártalapítási szándékát, állítása szerint „politikai alternatívát kínálva a szerinte mesterségesen megosztott társadalomnak, mindazoknak, akik a parlamenti ellenzékből és a kormánypártokból is kiábrándultak”. Magyar átvette a korábban ismeretlen TISZA Pártot, és elindult a 2024-es európai parlamenti választáson is, ahol mandátumot szerzett.
Mindezzel lényegében egy klasszikus politikai pályára lépett, amit korábban elutasított.
Ez ellentmondásos hozzáállás azt sugallja, hogy a kezdeti nyilatkozatok inkább taktikai megfontolásból születhettek.
„Nem megyek Brüsszelbe”
Magyar azt is több alkalommal kijelentette, hogy nem kíván szerepet vállalni az európai politikában, így az Európai Parlamentben sem. Ezzel szemben később mégis az EP-választásokon való indulás mellett döntött.
A döntést sokan stratégiai visszalépésként értelmezték, hiszen az EP-lista lehetőséget ad a belpolitikai konfliktusok elkerülésére és mentelmi jog megszerzésére is.
Nem mellesleg pedig magas fizetéssel jár, ami a pénz szűkében lévő Magyarnak nem jött rosszul politikai karrierje indulásakor. Emlékezetes ennek kapcsán, hogy Magyar korábban úgy fogalmazott: az EP-képviselőség a világ „legnagyobb kamuállása” havi 20 ezer euróért.
Egy biztos: ez a váltás ismételten megingatta a szavahihetőségét. Szimpatizánsai joggal érezhetik úgy, hogy megtévesztették őket.
„Nem kell mentelmi jog”
Magyar Péter korábban egyértelműen kijelentette, hogy nem akar mentelmi jogot, mert nem fél semmilyen elszámoltatástól. Ennek ellenére az EP-listán való szereplése – amely automatikusan mentelmi joggal jár – némi ellentmondást feltételez.
Bár a Tisza-vezér elméletileg lemondhatna róla, eddig erre nem tett konkrét ígéretet a nyilvánosság előtt.
A fő probléma az, hogy ez a helyzet ellentétes az átláthatóság és felelősségvállalás ígéretével, amit korábban teli torokból hangoztatott. Illetve kapóra is jön neki a mentelmi jog, hiszen több ügyben – például az Ötkertben átmulatott éjszaka utáni Dunába hajított telefon ügyében – mentelmi joga mögé tud bújni. Magyar Péter kritikusai szerint ez egy újabb jele annak, hogy politikai érdekei felülírják korábbi elveit.
A szír gép ügye
A történet röviden: miután megbukott Bassár el-Aszad szír diktátor, mert iszlamista lázadók elfoglalták az ország fővárosát, Damaszkuszt, rövidesen a magyar sajtóban veszélyes álhír kezdett terjedni. Aszadról először az a hír látott napvilágot, hogy lezuhant a repülőgépe, majd kiderült, hogy ez nem igaz, és Moszkvában kapott menedékjogot.
A Szíriát és világpolitikát megrengető fejleményekkel kapcsolatban Magyar Péter és a Magyar Hang rögtön veszélyes álhírt kezdett terjeszteni, miszerint egy titokzatos Syrianair-repülőgép landolt szombat este nyolckor Ferihegyen.
Azonban gyorsan kiderült, hogy mindez kamu, a rejtélyes szíriai gépről közölt fotók pedig több 2012-ben a török fővárosban, Ankarában készült felvétellel. A Budapest Airport is cáfolta az értesüléseket, jelezve, hogy a repülőtér nem szolgált ki szír gépet:
„A Budapest Airport határozottan visszautasítja a Magyar Hang felületén 2024. december 8-án Titokzatos szíriai repülőgép landolt Ferihegyen – Reuters: Aszad elmenekült címmel megjelent cikk tartalmát. A repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet. Az ilyen típusú megszólalások és híresztelések képesek arra, hogy aláássák az általános bizalmat a Budapest Airport iránt” – írták.
Fidelitas-tagság tagadása
Mint ismert: Mohácsy István, a Fidelitas elnöke fél évvel ezelőtt egy videót tett közzé a Facebook–oldalán, amelyben dokumentummal alátámasztva megcáfolta a Tisza Párt elnökének egy korábbi kijelentését.
Magyar ugyanis korábban egy nyilvános rendezvényen így nyilatkozott: „olyannyira soha nem mentem le, hogy a Fidelitas tagja legyek”.
Ezzel szemben az igazság az, hogy Magyar Péter 1999. december 2-án belépett a Fidelitasba.
Ez a fajta múltkozmetikázás nem szokatlan politikusok körében, de különösen visszás annak fényében, hogy ő maga az „új politika” és a „teljes őszinteség” zászlóvivőjeként mutatta be magát.
Vitnyédi migránstábor
Szeptemberben Vitnyéd és Csermajor települések nevét szinte az egész ország megismerhette. Az egykori tejipari szakiskola területén ugyanis felújítás kezdődött.
A munkálatok okán ellenzéki politikusok és baloldali médiumok azonnal rémhír-terjesztésbe kezdtek, köztük Magyar Péter is, miszerint migránstábor épül a helyszínen.
„Mindenféle információ nélkül politikai szerencsehuszárok, köztük Magyar Péter hergelik az embereket, napok óta szítják a kedélyeket” – nyilatkozta akkor Gyopáros Alpár, majd azzal folytatta, hogy „Orbán Viktor miniszterelnök személyesen is megerősítette, hogy nem lesz Vitnyéd-Csermajorban migránstábor.”
Majd hozzátette:
Magyar Péter egyszerűen hazudik, hergel, félelmet kelt.
„Pont az ellen hangol, amit Brüsszelben támogat” – fogalmazott az eset kapcsán a kormánybiztos.
0 Megjegyzések