Emmanuel Macron francia elnök a szerdai kormányülésen az igazságszolgáltatás függetlenségére emlékeztetett és elítélte a bírák elleni fenyegetéseket, miután a Marine Le Pen ellenzéki politikus elleni bírósági ítélet éles hazai és nemzetközi támadásokat váltott ki – közölte Sophie Primas kormányszóvivő.
Az államfő a tájékoztatás szerint arra is felhívta a figyelmet, hogy „minden, a törvény hatálya alá tartozó személynek joga van fellebbezni”.
„Három dologra emlékeztetett az elnök. Az első természetesen az, hogy az igazságszolgáltatás független, és teljes függetlenségben hozza meg döntéseit, és hogy a demokrácia egyik pilléreként kell tiszteletben tartanunk”
– mondta a kormányinfón a szóvivő.
„A második, hogy a bírák elleni fenyegetések teljesen tűrhetetlenek, mert demokráciában élünk. Az igazságszolgáltatás pedig teljesen független, és tiszteletben kell tartani” – tette hozzá.
„A harmadik pedig az, hogy mindenkinek joga van az igazságszolgáltatás előtti egyenlőséghez, és hogy a törvény mindenki számára ugyanaz” – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Ezzel egyidőben a párizsi fellebbviteli bíróság közölte, hogy „három fellebbezést” kapott a hétfői ítélethirdetést követően, és hogy az ügyet „olyan időkereten belül fogja megvizsgálni, amely lehetővé teszi, hogy 2026 nyarán – néhány hónappal az elnökválasztás előtt – döntés szülessen”.
„Ez nagyon jó hír, amelyben az ítélet okozta zavart vélem látni”
– reagált Marine Le Pen a Le Parisien című napilapban szerdán megjelent interjúban.
A párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hétfőn a francia ellenzéki politikust és azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották az ellenzéki politikust, aki megerősítette: fellebbez az ítélet ellen.
Marine Le Pen még hétfő este felszólította „az igazságszolgáltatást, hogy siessen”, és a 2027 áprilisában esedékes elnökválasztás előtt tárgyalja meg a fellebbezését.
Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.
Bár a hétfőn kiszabott büntetésre a fellebbezés felfüggesztő hatállyal bír, a közügyektől való eltiltás – egy 2016-os parlamenti szigorítás értelmében – azonnal végrehajtandó, azaz Marine Le Pen jelenleg nem jelöltetheti magát semmilyen választáson. Amennyiben a másodfokú ítélet két éven belül megszületik, és enyhíti az elsőfokú ítéletben szereplő eltiltást, lehetővé válik számára az elnökjelöltség 2027-ben.
Marine Le Pen a Le Parisien című napilapnak adott interjúban bejelentette, hogy „az Alkotmánytanács elé fogja terjeszteni az ügyet” az „ideiglenes végrehajtással járó választójogi alkalmatlansági határozat és az alkotmányban rögzített választói szabadság összeegyeztethetetlensége miatt”, valamint az Emberi Jogok Európai Bírósága elé is be kívánja terjeszteni.
0 Megjegyzések