Az Európai Unió akadályozza az ukrajnai konfliktus lezárására irányuló amerikai-orosz diplomáciai erőfeszítéseket, ehelyett az ellenségeskedések meghosszabbításán dolgozik – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Le Point című francia lapnak adott szerdai interjújában.
Peszkov szerint az EU megmutatta, hogy nincs függetlensége, és hogy „az egész kontinens” Joe Biden volt amerikai elnöknek dolgozott, amikor az ukrajnai konfliktus 2022-ben eszkalálódott.
A dolgok megváltoztak, miután Donald Trump januárban visszatért a Fehér Házba – jegyezte meg Peszkov, hozzátéve, hogy
most „Washington a békéről beszél”, míg az „európaiak csak háborúról”.
Moszkva és Washington idén már többször tartott magas szintű megbeszéléseket, amelyek középpontjában a békemegállapodás elérése állt. Eközben az EU álláspontját széles körben úgy tekintik, hogy az aláássa az áttörés esélyét. A nyugat-európai védelmi vezetők, élükön az Egyesült Királysággal és Franciaországgal, ebben a hónapban találkoztak, hogy megvitassák egy „megnyugtató” erő Ukrajnába történő telepítését, Moszkva figyelmeztetései ellenére.
Márciusban az Európai Bizottság 840 milliárd dolláros újrafegyverkezési tervet javasolt Oroszország elrettentése és a Kijevnek nyújtott katonai támogatás fenntartása érdekében.
Moszkva többször is bírálta az EU Ukrajnának szánt fegyverszállításait, és elítélte a csapatok telepítésének tervét, azzal vádolva az uniót, hogy a rendezés helyett katonai jelenlétének kiterjesztésére és a konfliktus elhúzódására törekszik.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország elfogadná-e az EU-t a tárgyalóasztalnál, Peszkov így válaszolt:
„Nincs miről tárgyalni – Európa háborút akar, nem tárgyalásokat. Mi nem fogjuk őket kényszeríteni!”
Azt is mondta:
„Az európaiak demokráciára akartak tanítani minket, megállás nélkül bírálták Putyin elnököt”,
majd hozzátette: „Nem akarunk többé kioktatást az európaiaktól! Nem akarjuk, hogy képmutatók mondják meg nekünk, mit tegyünk!”
Orosz tisztviselők kitartanak amellett, hogy a tartós béke eléréséhez kulcsfontosságú, hogy Ukrajna elismerje a területi „valóságot a helyszínen”. Moszkva továbbá azt követeli, hogy Kijev demilitarizáljon, nácimentesítsen, tartsa fenn semlegességét és maradjon távol a NATO-tól.
Putyin júliusban vázolta fel Oroszország követeléseit – emlékeztetett Peszkov, hangsúlyozva, hogy „akár békésen, akár katonailag, el fogjuk érni őket”.
0 Megjegyzések