Az izraeli hadsereg elismerte, hogy „műveleti félreértés” és a „parancsok megszegése” vezetett 15 katasztrófavédelmi munkás meggyilkolásához Gázában még márciusban. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) által az incidenssel kapcsolatos vizsgálat számos hiányosságot tárt fel. Az érintett egység parancsnokhelyettesét elbocsátották „a hiányos és pontatlan jelentésért”.
Tizennégy sürgősségi dolgozó és egy ENSZ-dolgozó vesztette életét március 23-án, miután a Palesztin Vörös Félhold Társaság (PRCS) mentőautóiból, egy ENSZ-autóból és egy tűzoltóautóból álló konvojt az izraeli hadsereg tűz alá vette. A Vöröskereszt felháborodott, hogy az izraeli erők orvosokat öltek meg Gázában – közölte a BBC.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közleményében azt írta,
csapatai azért nyitottak tüzet, mert azt hitték, hogy ellenséges erők fenyegetésével néznek szembe.
Az IDF szerint az áldozatok közül hat a Hamász tagja volt, és elutasította, hogy rövidített kivégzéseket hajtottak volna végre, viszont semmiféle bizonyíték nem támasztotta alá a Hamász-kötődést, annak ellenére, hogy a meggyilkoltak nevei nyilvánosak.
A jelentés szerint az incidens az úgynevezett „ellenséges és veszélyes harci övezetben” történt, és a helyszínen tartózkodó parancsnok azonnali és kézzelfogható fenyegetést észlelt, miután a járművek gyorsan közeledtek és a „rossz éjszakai látási viszonyok” miatt nem mentőautókként azonosította a járműveket.
Izrael eredetileg azt állította, hogy a csapataik tüzet nyitottak a konvojra, mivel az – fényszórók és villogó lámpák nélkül – „gyanúsan” haladt a sötétben. Később visszakoztak, miután az egyik megölt orvos telefonján megtalálták az akcióról készült videót, és azon jól kivehető volt, hogy a járművek világítottak és villogó vészjelzőket is használtak.
A videó öt percen keresztül vette az eseményeket, köztük azt is, hogy a mentős elmondja utolsó imáját, mielőtt a jármű felé közeledő izraeli katonák hangja is kivehetővé vált.
Az is látszik, hogy a járművek egyértelműen megkülönböztető jelzésekkel voltak ellátva, és a mentősök fényvisszaverő egyenruhát viseltek.
A 15 halott munkás holttestét homokba temették, és csak egy héttel az incidens után kerültek elő, mert a nemzetközi szervezetek, köztük az ENSZ nem tudták megszervezni a biztonságos átjutást a területre, és a helyszínt sem találták.
A Vörös Félhold és több más nemzetközi szervezet korábban független vizsgálatot kért az esettel kapcsolatban.
0 Megjegyzések