Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Ipsos: Átvette a vezetést az AfD Németországban


Történelmi fordulatot mutat a legfrissebb német közvélemény-kutatás: az Alternatíva Németországért (AfD) párt először került az országos népszerűségi lista élére, megelőzve a kormányzásra készülő kereszténydemokrata uniópártokat (CDU/CSU).

Az Ipsos Sonntagstrend nevű kutatása szerint az AfD támogatottsága elérte a 25 százalékot, míg a CDU/CSU 24 százalékra esett vissza – ez az uniópártok legalacsonyabb eredménye három év óta, írja a Die Welt. 

A kereszténydemokraták a korábbi hónaphoz képest öt százalékpontot veszítettek, miközben az egyre népszerűbb AfD három százalékpontot erősödött. 

Az eredmény éppen akkor született, amikor a CDU/CSU és az SPD koalíciós tárgyalásai a végéhez közelednek – tehát nemcsak a kormányzati felelősség terhe, hanem pusztán a várható szerepvállalás is visszaesést hozott. 

Az SPD stabilan 15 százalékon áll, változatlanul tartva magát, de messze elmaradva a két jobboldali párttól. A Zöldek némi veszteséget könyvelhetnek el: 11 százalékos eredményük egy százalékpontos csökkenést jelent az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor a Baloldali Párt (Linke) ugyanezt az eredményt érte el, és ezzel beállította legjobb eredményét 2016 decembere óta – ez két százalékpontos erősödést jelent számukra.

A baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) éppen súrolja az ötszázalékos bejutási küszöböt. Az FDP (Német Szabaddemokrata Párt) azonban ismét négy százalékon áll, ami továbbra is a Bundestagból való kiesést jelentené számukra. Az összes többi kisebb párt együttesen az ötszázalékos sávban mozog.

Az AfD megerősödése és a CDU/CSU visszaesése jelentős fordulatot jelez a német belpolitikában. 

Ha ez a trend folytatódik, akkor nemcsak a politikai közép, hanem a kormányzóképes többségek is újra rajzolódhatnak Németországban.

Bár a jelenlegi rendszer nem teszi lehetővé, hogy az AfD kormányra kerüljön – sem más pártokkal való szövetségek, sem koalíciós nyitottság révén –, a közvélemény ilyen mértékű elmozdulása komoly jelzés lehet az egész politikai elit számára.

Wolfgang Kubicki, az FDP alelnöke egy interjúban súlyos kritikával illette saját pártját és a jelenlegi német politikai irányvonalat, írta a Junge Freiheit. 

Szerinte Németország politikai jövője veszélybe került, és nem zárható ki, hogy a jobboldali AfD (Alternatíva Németországért) hamarosan akár kormányfői pozícióba is kerülhet.



(MNO)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések