Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Elszabadult a palesztin filmrendező: „Súlyosan meg kell büntetni Magyarországot!”


Basel Adra palesztinbarát intézkedéseket vár Európától.

Ha az Európai Uniót érdekli a nemzetközi jogrend védelme, súlyosan meg kell büntetnie Magyarországot, amiért kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – nyilatkozta a Politicónak Basel Adra, Palesztin filmrendező, aki azért utazott Brüsszelbe, hogy felszólaljon az Európai Parlamentben, és részt vegyen Nincs más föld című Oscar-díjas dokumentumfilmjének bemutatóján.

„Magyarországnak nem szabadott volna ezt meglépnie. Az EU-nak ki kellene állnia a demokrácia, az emberi értékek és a nemzetközi jog mellett, és meg kell akadályoznia ennek a rendszernek a lerombolását. Ezt a rendszert azért hozták létre, hogy megvédjen minden nemzetet, minden embert” – osztotta meg gondolatait a Nemzetközi Büntetőbíróságról a brüsszeli lappal. Emellett kijelentette, hogy az uniónak még határozottabban ki kéne állnia Palesztina mellett.

Brüsszel eddig korlátozott szankciókat fogadott el a Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben jelenlévő szélsőséges izraeli telepesekkel szemben, de nem vezetett be korlátozó intézkedéseket, sem nem függesztette fel a kereskedelmet Izraellel.

Adra úgy érvel, hogy

az EU-nak „most már legalább el kellene ismernie Palesztina Államot”, és szankcionálnia kellene „minden telepest, aki megsérti a nemzetközi jogot”.

A Bizottság szóvivője erre reagálva elmondta, az intézmény „határozottan ellenzi Izrael telepespolitikáját”, és kijelentette, hogy „jelenleg is tárgyalnak a lehetséges további szankciókról” az uniós országokkal.

Ennek ellenére Adra közölte, „Palesztina a legnehezebb időszakát éli” – mondta, de „számunkra nincs más föld” – tette hozzá.

Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, Gulyás Gergely április 3-án, csütörtökön jelentette be, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Az ICC korábban nemzetközi elfogató parancsot adott ki az izraeli kormányfő Benjamin Netanjahu ellen, ám Orbán Viktor már a miniszterelnök látogatása előtt egyértelművé tette: Magyarország nem fogja őrizetbe venni Netanjahut.

„A Nemzetközi Büntetőbíróság »egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt«, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált” – indokolta Gulyás a magyar kormány döntését.

(Mandiner)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések