Faramuci helyzetnek nevezte hétfőn a parlamentben Orbán Viktor, hogy a jogerősen elítélt DK-s Varju László indulhatott az újpesti időközi választáson, amit megnyert a Gyurcsány-párt politikusa. A miniszterelnök előrevetítette, hogy jogszabályi megoldást kell találni az ilyen helyzetekre.
Törvénymódosítás jöhet, miután a jogerősen elítélt DK-s Varju László nyerte a múlt vasárnap tartott újpesti időközi országgyűlési választást. Ezt Orbán Viktor hétfőn a parlamentben faramuci helyzetnek nevezte, és a miniszterelnök szerint érdemes elgondolkodni, hogy az ilyen helyzetekre találjanak valamilyen jogi megoldást.
A törvényeket mindenkinek be kell tartania
– szögezte le.
Varju László korábban azt mondta, hogy nem lát semmi problémát abban, hogy újra elindult a választáson. Lapunknak nyilatkozott ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, aki ismertette, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint nem rendelkezik választójoggal az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt. Hozzátette: nem rendelkezik választójoggal és nem választható az, aki bíróság által kiszabott közügyektől eltiltás hatálya alatt áll. Nem választható országgyűlési képviselővé az, akit a bíróság által kiszabott közügyektől eltiltottak, meghatározott bűncselekmények miatt jogerősen elítéltek, függetlenül attól, hogy vele szemben a bíróság közügyektől eltiltást alkalmazott-e, mindaddig, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól nem mentesült.
A Gyurcsány-párt politikusát tavaly decemberben a bíróság harmadfokon is bűnösnek mondta ki garázdaság, a választás rendje elleni bűncselekmény és testi sértés miatt is.
Az egyik vádpont szerint Varju a DK képviselőjelöltjeként a 2018-as országgyűlési választások előtt, győzelmi esélyeinek növelése érdekében visszalépésre akarta bírni választókerületének akkori, független képviselőjét, akinek ezért anyagi ellenszolgáltatást ígért. A másik két vádpont az ellenzék 2018. decemberi, MTVA-székháznál okozott botrányához kapcsolódik, amikor is Varju a politikustársaival együtt randalírozott az épületben, összetűzésbe kerülve az ottani biztonsági szolgálattal.
A képviselő a vád szerint egy biztonsági őrnek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. Az ítélőtábla végül részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet, így nemcsak választás rendje elleni bűntettben és garázdaságban, hanem testi sértésben is bűnösnek találta Varju Lászlót. Az első fokon kiszabott büntetési tételt, azaz a kilencszázezer forintos pénzbírságot ugyanakkor a táblabíróság helyben hagyta. Mivel a testi sértés ügyében első és másodfokon ellentétes ítéletek születtek, a döntés csak részben emelkedett jogerőre. A Kúria végül helyben hagyta a másodfokú döntést, amely így jogerőre emelkedett.
Ezt követően, még mielőtt az Országgyűlés megfoszthatta volna a mandátumától, Varju lemondott a képviselői helyéről, majd bejelentette, immáron elítélt bűnözőként újraindul az újpesti időközi választáson. Varju azért sietett a lemondással, mert időközi voksolást az országgyűlési választások előtti egy éves időszakban nem tűzhető ki.
Egyébként nem Varju az egyetlen olyan DK-s politikus, akinek meggyűlt a baja a törvénnyel, mégis ragaszkodik hozzá Gyurcsány Ferenc. Ahogy arra Orbán Viktor is utalt a parlamentben, Kiss László, a DK óbudai polgármestere börtönből intézi a kerület ügyeit. Kiss Lászlót tavaly augusztusban vették őrizetbe, a bíróság pedig két nappal később elrendelte a letartóztatását. Kisst minősített vesztegetéssel gyanúsítják, ugyanis tizennyolcmillió forint kenőpénzt fogadhatott el. A bírósági ügyek ellenére Gyurcsány Ferenc egyértelműen kiállt Varju László és Kiss László mellett is.
A pártvezér szerint Varju ellen koncepciós per zajlott, míg Kiss letartóztatását politikai provokációnak és aljasságnak titulálta.
(MNO)
0 Megjegyzések