Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Takács Péter: Az orvosok átlagbérét 338 ezerről 2,2 millióra emeltük, a MOK egyértelműen politikai akciót folytat


Az orvosok átlagbérét 338 ezerről 2,2 millióra emeltük; olyan bérszínvonalat értek el az orvosok Magyarországon, ami mutatja, hogy mind a magyar kormány, mind a társadalom nagyon megbecsüli őket - közölte a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában. Takács Péter szerint a Magyar Orvosi Kamara szombatra meghirdetett demonstrációjának egyértelműen politikai és nem szakmai töltete van. 

Az államtitkár azt mondta, a kamara helyében feltenné a kérdést, hogy mikor volt jobb orvosként dolgozni Magyarországon: 2010-ben vagy most. Hozzátette, a kollégák döntő többsége szerint "jó ma Magyarországon orvosként dolgozni". 

Kiemelte, az orvosok jelenleg az átlagjövedelem több mint négyszeresét keresik az állami szférában.

"2010-hez képest az orvosok bruttó átlagkeresetét 338 ezerről 2,2 millió forintra emeltük" 

- ismertette, hozzátéve: hatékony bérintézkedésekkel megszüntették a magyar egészségügy legnagyobb problémáját, a hálapénzt.

Takács Péter elmondta, hogy 2005 és 2010 között egy pályakezdő rezidens bruttó alapbére 130 ezer forint volt, ez az összeg ma 690 ezer forint.

A húsz éve pályán lévő kollégák akkoriban bruttó 190 ezer forintos alapbérrel rendelkeztek, ezt másfél millió forintra emeltük.

Aki harminc éve volt a pályán, nagyjából 230 ezer forintot keresett, most 1,8 millió forintos alapfizetésre számíthat. A nyugdíj előtt álló, negyven éve pályán lévők 262 ezer forintot vihettek 2010-ben, ezt most 2 millió 380 ezer forint 

- részletezte, megjegyezve: ez minden esetben az alapfizetés, ami kiegészül különböző mozgó bérelemekkel, pótlékokkal, ügyeleti díjakkal, és az esetleges magánpraxisból befolyó plusz jövedelmekkel is. 

Takács Péter fontosnak nevezte a szakdolgozók méltó megbecsülését is, ennek kapcsán felidézte, hogy az ő bérüket két év alatt, két lépcsőben 18, majd 20 százalékkal emelték. Ma átlagosan bruttó 800 ezer forint az ápolói fizetés, ez "versenyképesnek mondható" - jegyezte meg. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a béremelés az elvándorlás problémáját is megoldotta.

Emlékeztetett arra, hogy 2010 körül évente 1100 orvos hagyta el az országot, akiknek a kilencven százaléka végleg külföldre ment. Most ugyanez a szám 400, és az érintettek mintegy 90 százaléka ír receptet itthon is, vagyis csak ingázik. 

"Megtizedelődött azoknak az orvosoknak a száma, akik elhagyják az országot" - húzta alá, hozzátéve: ez egyértelműen megmutatja, hogy a kormány intézkedései hatékonyak voltak. 

Takács Péter hangsúlyozta: a kormány célja, hogy az egészségügyi dolgozók ne csak anyagilag érezzék megbecsülve magukat, hanem a munkakörülményeiket is folyamatosan javítsák.

Ennek érdekében 2010 óta 2500 milliárd forinttal növelték a ráfordítást, és ez a növekedés tovább folytatódik a következő időszakban is.

Kitért arra is, hogy az intézkedések hatására fiatalodik az orvostársadalom, egyre több több fiatal szakorvos csatlakozik a rendszerhez, sokkal többen lépnek be a rezidensképzésbe, mint néhány évvel ezelőtt. "Örömtelien sokan vannak a fiatalok" - fogalmazot

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések