Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Szijjártó Péter: meg kell őrizni Magyarország szuverenitását a háborúból való kimaradás érdekében


Egyedül Magyarország szuverenitásának megőrzésével biztosítható az, hogy hazánk ne sodródjon bele az ukrajnai háborúba a jövőbe sem – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten. 

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az egyenlítői-guineai kollégájával, Simeon Oyono Esono Angue-gal közös sajtótájékoztatóján, hogy a két ország visszautasítja, elfogadhatatlannak és mind az európai, mind az afrikai emberek érdekével ellentétesnek tartja, hogy “Brüsszel és egyes háborúpárti politikusok folyamatosan akadályozni akarják a béketörekvéseket és a béketárgyalásokat”.

Ezek a brüsszeli, ezek az európai vezetők a háború folytatását akarják. Ezek a politikai vezetők növelik a háborús pszichózist itt, Európában, sőt be akarnak avatkozni Ukrajnában, amivel el akarják érni, hogy Európa belesodródjon ebbe a háborúba (…) Ezt Magyarország nem akarja. Mi, magyarok nem akarunk belesodródni ebbe a háborúba, ezért fenn kell tartani a szuverenitásunkat, mert csak a szuverenitásunk fenntartásával tudjuk garantálni, hogy ki tudunk maradni a háborúból, és nem engedjük, hogy minket is belesodorjanak

– tette hozzá. 

Majd kifejtette, hogy a két országot sokkal több dolog köti össze, mint azt elsőre lehetne gondolni. Példaként említette, hogy Egyenlítői-Guinea a legnagyobb arányban katolikus ország Afrikában, amely elkötelezetten áll a béke pártján, s a fegyveres konfliktusok békés megoldását szorgalmazza, egy olyan ország, amely sokat tesz a kontinens stabilitásáért, ami kulcsfontosságú az Európába irányuló migráció féken tartása szempontjából. Illetve hangsúlyozta, hogy a több mint három éve zajló ukrajnai háború számos gazdasági és biztonsági kihívással szembesítette a két országot, ugyanis a több ezer kilométeres távolság ellenére Afrikában is rendkívüli nehézségeket okoz ez a helyzet, egyebek mellett az élelmiszerellátás és az infláció területén.

Ezért Afrikán keresztül egy másik biztonsági kihívás is leselkedik Magyarországra, Európára az ukrajnai háború miatt. Ez pedig az, hogy ha ezek a gazdasági nehézségek problémákat okoznak Afrikában, akkor az még egy ok arra, hogy újabb migrációs hullámok induljanak ki, és ezek újabb biztonsági fenyegetést jelentenek Európa számára. Ma az európai és az afrikai emberek közös érdeke az, hogy Ukrajnába minél előbb visszatérjen a béke, így az európai és afrikai emberek közös érdeke, hogy minden létező módon támogassuk Donald Trump elnök béketörekvéseit – folytatta. Szijjártó Péter megerősítette, hogy Magyarország és Egyenlítői-Guinea is a béketábor tagja, és ahogyan eddig, ezután is ki fognak állni a diplomáciai rendezés mellett a nemzetközi fórumokon.

És mint két keresztény – többségében katolikus – ország, komolyan vesszük, s ki is állunk a keresztény értékek mellett is. Nem tudom, hogy önök közül vajon mennyien tudják, de Malabóban, Egyenlítői-Guinea fővárosában a főszékesegyházat Árpád-házi Szent Erzsébetről nevezték el. Ezek után talán nem meglepő, hogy egy magyar vállalat végezte ennek a felújítását, és mintegy húsz másik templomét is Egyenlítői-Guineában – fűzte hozzá. Továbbá tudatta, hogy megállapodást írtak alá, amelynek értelmében évente tíz egyenlítői-guineai diák tanulhat majd ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken.

És megállapodtunk abban is, hogy Egyenlítői-Guinea gazdasági fejlesztéséhez a szükséges technológiai támogatást a vízgazdálkodás, a biztonságos élelmiszeripar és az energiahordozók környezetbarát kitermelése terén biztosítani fogjuk – jelentette be. A miniszter újságírói kérdésre válaszolva ismét sérelmezte, hogy “elképesztő erejű törekvés” indult el Brüsszelben annak érdekében, hogy Ukrajnát mielőbb felvegyék az Európai Unióba.

Jól láthatóan nem érdekli őket az sem, hogy a Nyugat-Balkán országai átlagban 14,5 éve várakoznak a tagságra, és minden normális ember látja, hogy sokkal felkészültebbek a tagságra, mint Ukrajna. Szóval azt is tudják Brüsszelben, hogy egyetlen egy akadályozó tényező lehet itt, ez a magyar emberek véleménye. Merthogy a magyar kormány a magyar emberek véleményét képviseli

– hangsúlyozta. Úgy vélekedett, hogy az Európai Néppárt a leginkább Ukrajna-párti erő Brüsszelben, és ezért biztosítani akarják, hogy a magyar emberek ne akadályozhassák meg az ország felvételére vonatkozó terveiket.

Ezt egyféleképpen tudják megoldani: ha gyorsan produkálnak egy olyan eredményt, mintha a magyar emberek támogatnák Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz. Nyilvánvalóan ha az Európai Néppárt akarja ezt, akkor az Európai Néppárt magyarországi tagpártjának kell adni a feladatot, ez a Tisza Párt, és nem véletlenül az Európai Néppárt magyarországi tagpártja most sietve egy ilyen Ukrajna-párti aláírásgyűjtésbe kezdett, nem megvárva azt a véleménynyilvánító szavazást, ahol minden magyar embernek egyenlő feltételek mellett és biztonságos, igazságos körülmények között lehetősége nyílik elmondani a véleményüket arról, hogy mit gondolnak. A magyar kormány természetesen a véleménynyilvánító szavazáson kinyilvánított választói akaratot fogja képviselni Brüsszelben ebben a kérdésben

– szögezte le.

(MTI)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések