Izrael kedden ismét intenzív légicsapásokat hajtott végre Gázában, megszakítva a tűzszünetet, amely lehetővé tette több mint két tucat túsz szabadon bocsátását. Izrael a harcok újraindulásáért a Hamászt okolja, mert a militáns csoport elutasította az új javaslatot, amely eltért a már aláírt megállapodástól. A támadás több házat is elpusztított, és legalább 58 palesztin életét követelte.
Kedden több mint 400 palesztin vesztette életét, akik többsége nő és gyermek volt.
A csütörtöki akció volt a második ilyen támadás, mióta az Egyesült Államok új légicsapásokat indított a lázadók ellen a hét elején. Az egyik csütörtöki izraeli csapás eltalált egy olyan épület, amely az izraeli hadsereg evakuálásra elrendelt területén belül helyezkedett el, Gáza keleti részén – írja az AP News.
A csapás legalább 16 ember halálát okozta, főként nőkét és gyermekekét a közeli európai kórház szerint, amely a holttesteket fogadta.
Az izraeli hadsereg nem kommentálta az újabb csapásokat, azonban azt állítják, hogy csak militánsokat céloznak meg, a civilek halálát pedig a Hamásznak tulajdonítják, akik szerintük mélyen beágyazódtak a lakóövezetekben.
Mindeközben izraeli katonai források szerint csütörtök hajnalban megsemmisítettek egy rakétát, amelyet a jemeni, Irán által támogatott húszi lázadók indítottak, mielőtt elérte volna Izrael légterét, miközben légiriadók és robbanások hangját lehetett hallani Jeruzsálemben. Sérülésekről nem érkeztek jelentések.
Izraeli szárazföldi csapatok a januári tűzszünet óta szerdán vonultak be először Gázába, és elfoglalták a terület északi és déli harmadát elválasztó folyosó egy részét. Izrael, miután elzárta az élelmiszer, üzemanyag és humanitárius segélyek szállítását Gáza mintegy 2 millió palesztinjának, azt ígérte, hogy fokozza műveleteit, amíg a Hamász nem bocsátja szabadon az általa fogva tartott 59 túszt – akikről úgy vélik, hogy 35-en halottak – és nem adja fel a terület irányítását. A Trump-kormányzat, amely elismerte a tűzszünet közvetítését, teljes mértékben támogatja Izraelt.
A Hamász korábban közölte, hogy csak akkor engedi el a megmaradt túszokat, ha cserébe tartós tűzszünetet kötnek, és Izrael teljes mértékben kivonul a Gázai övezetből, ahogyan azt abban a tűzszüneti megállapodásban követelik, amelyet még januárban kötöttek az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar több mint egyéves közvetítése után. A terrorszervezet – amely nem ismeri el Izrael létezését – kijelentette, hogy hajlandó hatalmat adni a Nyugat által támogatott palesztin hatóságnak vagy egy független politikai bizottságnak, de nem teszi le a fegyvert, amíg Izrael nem zárja le évtizedek óta tartó megszállását azok felett a területek felett, amelyeket a palesztinok egy jövőbeli államukhoz szeretnének csatolni.
(Hirado.hu)
0 Megjegyzések