Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Izrael lekapcsolta az áramot Gázában


Izrael vasárnap bejelentette, hogy megszünteti az áramellátást a Gázai övezetben, ezzel fokozva a nyomást a Hamászon, amely továbbra is izraeli túszokat tart fogva. A döntés azután született, hogy Izrael korábban már leállította minden áru beáramlását Gázába, válaszul a Hamász elutasító álláspontjára a tűzszünet meghosszabbításával kapcsolatban. 

Eli Cohen energiaügyi miniszter utasította az izraeli elektromos szolgáltatót, hogy azonnal állítsa le az áramértékesítést a gázai erőművek számára. Közleményében hangsúlyozta, hogy minden eszközt bevetnek az izraeli túszok hazahozatala érdekében, és hogy a Hamász nem maradhat hatalmon Gázában a konfliktus lezárását követően. Izrael eközben delegációt küldött Dohába, hogy folytatni lehessen a zátonyra futott tárgyalásokat.

A döntés következtében Gáza több mint kétmillió lakosa maradhat áram nélkül, ami az ivóvízellátásban is komoly problémákat okozhat. Az övezet sómentesítő üzemei, amelyek a tengervíz tisztítását végzik, eddig izraeli árammal működtek, és ezek leállása súlyosbíthatja a vízhiányt. 

Az infrastruktúra nagymértékben megrongálódott a hónapok óta tartó harcok miatt, és az áramkimaradás további fennakadásokat okozhat a vízszivattyúk és szennyvízkezelő rendszerek működésében. 

A tűzszüneti tárgyalások megrekedtek, miután a Hamász elutasította Izrael javaslatát, amely szerint a fegyverszünet első szakaszát meghosszabbították volna, és a terrorszervezetnek további túszokat kellett volna szabadon engednie. Izrael cserébe ígéretet tett volna a tárgyalások folytatására egy hosszabb távú megállapodás érdekében.

A Hamász ehelyett azt követeli, hogy a tűzszünet második szakaszában ne csak a túszok szabadon bocsátásáról legyen szó, hanem Izrael teljes katonai kivonulásáról és egy hosszú távú békemegállapodásról is. 

Az izraeli kormány azonban ezt nem hajlandó elfogadni, és inkább további szankciókkal próbálja rávenni a Hamászt a túszok szabadon engedésére.

A Hamász jelenleg hírszerzési információk szerint 24 élő túszt tart fogva, valamint 35 izraeli fogoly holttestét őrzi. A fegyverszünet első szakasza alatt 25 túsz szabadult ki, míg Izrael több mint 2000 palesztin rabot engedett ki börtönökből.

A válság rendezésére tett diplomáciai erőfeszítések újabb fordulatot vettek, amikor a Fehér Ház megerősítette, hogy közvetlen tárgyalásokat folytat a Hamásszal. Az Egyesült Államok különmegbízottja, Adam Boehler a CNN-nek adott interjújában azt mondta, hogy

valami olyasmit láthatunk, mint egy hosszú távú fegyverszünet, amelyben foglyokat engedünk el, a Hamász leteszi a fegyvert, és vállalja, hogy a továbbiakban nem vesz részt a politikai vezetésben.

Szerinte a megállapodás nagyon közel van, és akár hetek alatt létrejöhet egy olyan egyezség, amely az összes túsz, köztük az amerikaiak szabadon bocsátását eredményezné.

Bár a Hamász nem kommentálta a közvetlen amerikai tárgyalásokat, továbbra is támogatja azt a tervet, amely szerint egy független bizottság irányítaná Gázát az új palesztin választásokig. Ez a testület a Ciszjordániában működő Palesztin Hatóság égisze alatt működne, ám Izrael egyértelműen elutasítja a Palesztin Hatóság bármilyen szerepvállalását Gázában, és eddig nem vázolt fel egyértelmű alternatívát a térség háború utáni kormányzására.

(MNO)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések