Több halálos áldozata van az Egyesült Államok szombaton, a jemeni hútik ellen indított támadás-sorozatának.
Donald Trump az akció előtt kijelentette, hogy az Egyesült Államok „elsöprő erővel” fog fellépni a térségben a hajózási szabadság biztosítása érdekében, a szombati amerikai csapások Szanaát és Szaadát érték. A hútik, Irán és a Hamász elítélte az akciót, valamint válaszlépéseket helyeztek kilátásba.
Donald Trump amerikai elnök szombaton katonai beavatkozást rendelt el a Vörös-tengeren aktív húti lázadók ellen, miután a hónapokon át tartó támadások veszélyeztették a nemzetközi hajózási útvonalakat. Az Egyesült Államok államfője nyilatkozatában élesen bírálta elődje, Joe Biden politikáját, és figyelmeztette mind a hútikat, mind támogatójukat, Iránt, hogy az Egyesült Államok „elsöprő erővel” fog fellépni a térségben a hajózási szabadság biztosítása érdekében.
Az Irán által támogatott, Izraelt ellenségnek tekintő lázadócsoport ellenőrzi Szanaát és Jemen északnyugati részét, a Vörös-tengeri támadásaikat az izraeli-Hamász gázai háborúra „válaszul” kezdték meg.
A hútik napokkal ezelőtt közölték, hogy válaszul Izrael gázai blokádjára, újra támadják a Jemen előtti vizeken közlekedő izraeli hajókat, bár azóta nem érkezett jelentés húti-támadásról.
A lázadók szombat este robbanások sorozatáról számoltak be a jemeni fővárosban, Szanaában és az északi Szaada tartományban – közölte vasárnap a Sky News. Helyi beszámolók szerint a hútik legfelsőbb politikai tanácsának a székhelyét, fegyverraktárait és parancsnoki központjait érte légicsapás Szanaában.
A hútik vezette egészségügyi minisztérium arról számolt be, hogy a legfrissebb adatok szerint legalább 31 civil meghalt és további 101 személy megsebesült, többségük gyermek és nő.
A felvételek tanúsága szerint a támadások főként a város repülőtér-komplexumát érték, amelyhez egy katonai létesítmény is tartozik. A húti médiajelentések arról szóltak, hogy a csapások egy lakónegyedet értek Szanaa északi részén. A szanaai lakosok szerint legalább négy légicsapás érte a térségben található Eastern Geraf negyedet, beszámolók alapján „megrémítve a környéken élő nőket és gyerekeket”. „A robbanások nagyon erősek voltak” – fogalmazott egy helyi lakos, hozzátéve, hogy a támadás „olyan volt, mint egy földrengés”. A támadás után kijelentették, válaszolni fognak az akcióra.
„Ez az agresszió nem marad válasz nélkül, és jemeni fegyveres erőink készen állnak arra, hogy az eszkalációra további eszkalációval válaszoljanak”
– közölték, hozzátéve, hogy a Jemen elleni amerikai támadások nem fogják eltántorítani őket attól, hogy „folytassák Palesztina támogatását”. A lázadók az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot vádolták a „gonosz” agresszióért, bár az Egyesült Királyság csak légi támogatást nyújtott.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter elítélte a hútik elleni támadásokat, a miniszter hangsúlyozta, hogy az amerikai kormánynak „nincs felhatalmazása arra, vagy dolga azzal, hogy Irán külpolitikáját diktálja”. „Vessünk véget az izraeli népirtás és terrorizmus támogatásának” – fogalmazott, majd felszólította a nemzetközi közösséget, hogy „fejezzék be a jemeni nép gyilkolását”.
A Hamász szintén elítélte a támadásokat, amelyeket „a nemzetközi jog durva megsértésének” és Jemen „szuverenitása és stabilitása” elleni támadásnak minősített.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter azt mondta, hogy a hútik „jótevője”, Irán is „figyelmeztetés alatt áll”.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt a hútik elleni katonai akciókról, az amerikai tárcavezető hangsúlyozta, hogy „a hútik folyamatos támadásait az amerikai katonai és kereskedelmi hajók ellen a Vörös-tengeren nem tűrjük”.
A Fehér Ház közleménye szerint „a hútik 174 alkalommal támadtak meg amerikai hadihajókat és 145 esetben amerikai kereskedelmi hajókat 2023 óta”. Donald Trump rendkívül kemény hangon figyelmeztette a húti lázadókat, az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy a ti időtök lejárt, és a támadásaitoknak meg kell szűnniük mától. Ha nem így lesz, olyan pokol száll rátok, amilyet még soha nem láttatok!
Iránnak, a hútik támogatójának szintén figyelmeztetést küldött, felszólítva az országot, hogy azonnal fejezze be a húszik támogatását, és ne fenyegesse az amerikai népet, elnökét vagy a nemzetközi hajózási útvonalakat. Trump hozzátette, hogy amennyiben Irán folytatja jelenlegi politikáját, Amerika „teljes mértékben felelősségre vonja, és nem lesz kedves”. A mostani katonai beavatkozás jelentős eszkalációt jelent az Egyesült Államok közel-keleti politikájában.
0 Megjegyzések