Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Bejelentést tett a Mol-csoport, kőolajmezőt találtak Magyarországon


A Mol új kőolajmezőt talált a Dunántúlon, Somogysámson határában. A múlt év decemberében elvégzett kutatófúrás során 1250 méteres mélységben találtak az olajkincsre. A vizsgálatok alapján a Somogysámson kőolajmezőn található kút napi 1200 hordó termelésre képes – tájékoztatott erről kedden a Mol-csoport.

Az elmúlt évek kutatási sikerei után ismét egy új olajmezőt fedeztünk fel, ezúttal a Dunántúlon, ahol több mint egy évtizede volt utoljára kőolajtalálatunk – jelentette be Marton Zsombor, a Mol-csoport Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója, aki azt is hozzátette, hogy a sikert a csaknem százéves olajipari hagyományokkal rendelkező Bázakerettyéhez tartozó koncesszióban érték el, a vállalat szerint ez ékes bizonyítéka annak, hogy még mindig van potenciál a magyarországi szénhidrogén-kutatásban.

A kutatási és termelési vezető azt is kiemelte:

Sorra fedezzük fel az eddig ismeretlen szénhidrogén-lelőhelyeket, és tovább erősítjük az ország ellátásbiztonságát: a vecsési és turai kőolajlelőhelyekkel, illetve a kelet-magyarországi földgázmezőkkel ötéves csúcsot értünk el a hazai termelésben.

Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója pedig úgy fogalmazott, hogy „tengertől elzárt országként nagyrészt csővezetékes szállítással, közvetítőkön keresztül jutunk kőolajhoz. Egyértelmű, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel csökkentenünk kell Magyarország importkiszolgáltatottságát. Folytatjuk a beruházásainkat, és a jövőben is mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termelést szinten tartsuk, sőt lehetőség szerint növeljük is.”

Nem ettől leszünk olajhatalom

A Mol-csoport tájékoztatása szerint az új, Som-8 elnevezésű kút fúrását a Somogysámson kőolajmezőn november 25-én kezdték el, és 33 nap után, karácsonykor fejezték be. A 2025 márciusáig folytatott rétegvizsgálatok alapján a kút jelenleg bizonyítottan

napi 1200 hordó olaj termelésére képes, amelyet tartálykocsival a százhalombattai Dunai Finomítóba szállítanak.

A vállalat szerint az új felfedezés is hozzájárul az ország energiaszükségleteinek kielégítéséhez. A Mol beruházási tervekkel rendelkezik a Kutatás-Termelésben, így az elkövetkező öt évben nagyjából 150 milliárd forintot terveznek beruházni Magyarországon a kőolaj- és földgázkitermelésbe.

A közleményükben arra is kitértek, a Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon, csaknem 1300 kőolaj- és földgázkúton termel. 2024-ben a hazai termelésből a kőolaj 47 százalékát (csaknem 600 ezer tonna) és a földgáz közel 90 százalékát (közel 1,5 milliárd köbméter) a Mol biztosította. A Mol-csoport kőolaj- és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés közel 39 százalékát adja.

A Som-8 kút napi 1200 hordó körüli olajkitermelése a Mol-csoport teljes szénhidrogén-kitermelésének nagyjából az 1 százalékát adja.

A Mol-csoport nemzetközi portfóliójának részeként kilenc országban rendelkezik olaj- és gázipari kutatási és termelési eszközökkel, melyek közül nyolc országban folytat termelést, és 2024-ben átlagosan napi 93,8 ezer hordó olajegyenértéknek megfelelő szénhidrogént termelt.

A vállalat annak érdekében, hogy a frissített Shape Tomorrow stratégiájában kitűzött napi legalább 90 ezer hordó termelési szintet a következő öt évben fenntartsa, tovább kívánja erősíteni nemzetközi portfólióját, és további stratégiai partnerkapcsolatok kialakítására törekszik. Ennek érdekében a közelmúltban együttműködési megállapodásokat kötött a kazahsztáni nemzeti olajvállalattal, az azerbajdzsáni nemzeti olajvállalattal, illetve a török nemzeti olajvállalattal

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések