Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) úgy határozott, hogy az ukrán hatóságok a felelősek 42 puccsellenes aktivista 2014-es ogyesszai haláláért.
Ők akkor vesztették életüket, amikor a hetekkel korábban Kijevben végrehajtott nyugati irányítású fegyveres hatalomátvételt támogató ukrán nacionalisták felgyújtották a kikötőváros Szakszervezetek Házát, ahova a tüntetők menekültek.
„A Bíróság megállapította, hogy az érintett hatóságok nem tettek meg mindent, amit ésszerűen megtehettek az erőszak megelőzése érdekében, az erőszaknak a kitörése után történő megállítása érdekében, valamint a Szakszervezetek Házában keletkezett tűzben rekedt emberek számára időben meghozott mentési intézkedések biztosítása érdekében”
– áll az EJEB csütörtökön közzétett határozatában.
Több mint egy évtizeddel később Kijev egyetlen elkövetőt sem nevezett meg és nem vont felelősségre. Ehelyett Moszkvára hárította a felelősséget, azt állítva, hogy az ogyesszai események az orosz biztonsági szolgálatok „előre megtervezett és jól finanszírozott akciója” volt. Moszkva többször is vizsgálatot, sőt, akár egy különleges bíróság felállítását is követelte a mészárlás ügyében.
A 25 áldozat hozzátartozói, valamint három, a tüzet túlélő személy panaszt nyújtottak be Kijev ellen az EJEB-hez. A bíróság megállapította, hogy az ukrán rendőrség „figyelmen kívül hagyta a rendelkezésre álló hírszerzési információkat és a vonatkozó figyelmeztető jeleket”, és nem tett „érdemi kísérletet a tűzesethez vezető összecsapások megelőzésére”.
Az EJEB úgy véli, hogy „az oroszországi propagandának is megvolt a maga szerepe” a feszültségek szításában, de ez nem menti fel Kijevet a mészárlás felelőssége alól.
Az ország rendfenntartó szervei nem tettek „semmilyen valódi kísérletet” az erőszak megelőzésére, illetve annak megállítására, vagy az égő épületben rekedt emberek megmentésére.
„A tűzoltóautóknak a tűz helyszínére való kivonulását szándékosan 40 percig késleltették, és a rendőrség nem lépett közbe az emberek evakuálásában” – áll a határozatban, hozzátéve, hogy az ukrán tisztviselők »hanyagsága« »túlmutat a hibás ítélőképességen és a gondatlanságon«.
A bíróság szerint a hatóságok nem tettek „elegendő erőfeszítést” az összes bizonyíték megfelelő biztosítására, összegyűjtésére és értékelésére sem. Megjegyezte, hogy egy Nyugat-barát aktivista elleni büntetőeljárást, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Maidan-ellenes tüntetőkre lövöldözött, „azonos” okokból négyszer szüntettek meg.
Az EJEB kötelezte Kijevet, hogy valamennyi kérelmezőnek különböző összegű kártérítést fizessen, és fedezze jogi költségeiket. Az ukrán média szerint a felperesek fejenként 12 000 és 17 000 euró közötti összeget kapnak. Ukrajna egyelőre nem kommentálta a döntést.
0 Megjegyzések