Szlovákiának joga van visszakövetelni az Ukrajnának nyújtott támogatás visszafizetését, ha a nyugati országok, mint az Egyesült Államok, Németország és Franciaország hasonló lépéseket tesznek – jelentette ki egy vezető szlovák parlamenti képviselő.
Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke, a kormánykoalíció egyik kulcsfigurája hétfőn egy Facebook-videóban úgy vélekedett, hogy
Pozsony joggal követelheti a 3,5 milliárd eurós hozzájárulás visszafizetését.
Azokra a hírekre reflektálva, amelyek szerint Washington olyan megállapodásról tárgyal, amelynek értelmében Ukrajna átadhatná kritikus ásványkincseinek 50 százalékát az amerikai segítségért cserébe, Danko megkérdőjelezte, hogy az EU mit kapna cserébe a segítségért cserébe.
A javasolt megállapodás, amely a hírek szerint széles körű jogokat biztosít az Egyesült Államoknak Ukrajna természeti erőforrásaihoz, a Washington által Kijevnek nyújtott 500 milliárd dolláros katonai és gazdasági segélyt kívánja ellensúlyozni.
„Én pedig Szlovákiáról fogok kérdezni” – jelentette ki Danko.
„Hogyan fogja Szlovákia visszakapni azt a 3,5 milliárd eurót, amit oda küldtünk?”
– tette fel a kérdést, hangsúlyozva, hogy az jelentős összeget jelent az uniós ország számára.
„És azt akarom mondani, hogy ha a németek, a franciák és az amerikaiak visszakérik a pénzüket, Szlovákia nem maradhat csendben” – jelentette ki a politikus.
Hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az ukrajnai konfliktus hároméves évfordulója alkalmából Kijevbe érkezett, ahol bemutatott egy 3,5 milliárd eurós uniós pénzügyi segélycsomagot, amelynek célja, hogy további likviditást juttasson az ország feszült költségvetésébe. Az összeg előleg a 2024 elején létrehozott, nagyobb, 50 milliárd eurós uniós segélyalapból.
Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője hétfőn optimizmusát fejezte ki, hogy az unió vezetői gyorsan jóváhagyják a Kijevnek szánt újabb katonai finanszírozást. A fegyverszállítások 2025-ig történő meghosszabbítására vonatkozó javaslata néhány tagállam ellenállásába ütközött.
Olaszország, Portugália és Spanyolország nyíltan ellenezte a tervet, míg Franciaország és Németország továbbra is bizonytalan
– írja a Politico.
A javasolt 10 milliárd eurós csomagot a március 6-i EU-csúcson vitatják meg, és fegyvereket, lőszert, légvédelmi rendszereket, valamint az ukrán erők kibővített katonai kiképzését tartalmazza.
Robert Fico szlovák miniszterelnök korábban bírálta az EU megközelítését, és azt állította, hogy Brüsszel gyakorlatilag „kitiltotta a béke” szót az Ukrajnáról szóló vitákból.
0 Megjegyzések