A finn elnök Ukrajna EU- és NATO-tagságát erőlteti.
Ukrajna nem juthat ugyanarra a a sorsra a háború után, mint Finnország a második világháborút követően, amikor elvesztette szuverenitását és területi egységét – mondta Alexander Stubb finn elnök vasárnap a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián.
Szerinte Ukrajna európai uniós és NATO-tagsága nem lehet a béketárgyalások témája, erről maguknak az ukránoknak kell dönteniük.
Ukrajna volt a konferencia fő témája, amely ma zárul a bajor fővárosban. Stubb hozzátette, hogy Finnország ugyan megőrizte függetlenségét a második világháború után, de elveszítette szuverenitását, és nem dönthetett szabadon arról, hogy mely szervezethez csatlakozik.
„Emellett elvesztettük területünk tíz százalékát, köztük azt a régiót, ahol nagyszüleim és édesapám születtek” – emlékeztetett Stubb. Felszólította Európát, hogy biztosítsa, Ukrajnával ne történhessen meg ugyanez.
Az 1948-ban aláírt szerződés értelmében a finn vezetők Moszkva nyomására beleegyeztek, hogy Finnország nem csatlakozik semmilyen politikai vagy gazdasági blokkhoz. Ezt a helyzetet nevezik finlandizációnak. Finnország 1995-ben lépett be az Európai Unióba, a NATO-hoz pedig csak 2022 után, az Ukrajna elleni orosz invázió következtében csatlakozott. A második világháborút követő rendezés során Finnország elveszítette Karéliát a Szovjetunió javára.
Stubb szerint nem most van itt az ideje, hogy Európa csökkentse Ukrajna támogatását, éppen ellenkezőleg: „Ukrajnának erős pozícióból kell tárgyalnia a békéről.”
Szerinte a béketárgyalások hosszú ideig fognak tartani, de két dolog nem kerülhet napirendre: Ukrajna EU- és NATO-tagsága. „Erről az ukránoknak kell dönteniük” – hangsúlyozta Stubb. „Ukrajna európai lesz, nem orosz, és ez már most is hatalmas vereség Putyin számára.” Bár Ukrajna EU-tagságáról már zajlanak a tárgyalások, Stubb szerint a NATO-tagság kérdése is napirendre kerül majd „egy bizonyos szakaszban”.
0 Megjegyzések