Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Trump megszólalt Ukrajna NATO-tagságáról


Donald Trump megválasztott elnök kedden kijelentette, hogy szimpatizál azzal az orosz állásponttal, hogy Ukrajna ne legyen a NATO tagja.

A floridai Mar-a-Lagóban tartott sajtótájékoztatóján Donald Trump Joe Biden leköszönő elnököt hibáztatta azért, hogy megváltoztatta az Egyesült Államok álláspontját Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban – írja a Reuters.

Trump szerint Oroszország régóta, már jóval Vlagyimir Putyin elnöksége előtt is ellenezte Ukrajna NATO-tagságát.

Részükről ez egy régóta fennálló álláspont, amit alapvető orosz stratégiai érdekek miatt Moszkva kőbe vésettként kezelt

– hangsúlyozta Trump, aki szerint Joe Biden álláspontja, miszerint Ukrajnának jogában áll csatlakozni a NATO-hoz, a feszültségek növekedéséhez vezetett. A megválasztott elnök úgy véli, hogy 

Oroszország aggodalma érthető abból a szempontból, hogy Ukrajna felvételével egy NATO-tagállam közvetlenül az orosz határokon helyezkedne el. 

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagjai a 2008-as bukaresti csúcstalálkozó óta hivatalosan kifejezték támogatásukat Ukrajna esetleges tagsága iránt, és a Biden-kormányzat folyamatosan támogatta Ukrajna esetleges NATO-csatlakozását, bár Ukrajna konkrét ajánlatot nem kapott a csatlakozásra.

Trump tanácsadói és szövetségesei  ellenzik Ukrajna NATO-tagságát, legalábbis a belátható jövőben, mivel azt felesleges provokációnak tartják Moszkva felé.

Ukrajna vezetői eközben agresszívan szorgalmazták a NATO meghívását, mondván, hogy számukra ez kulcsfontosságú az oroszok ellen folytatott háborúban.

Oroszország rengeteg fiatalt veszít, és Ukrajna is. Ezt soha nem lett volna szabad elkezdeni – hangsúlyozta Trump. Kijev sürgette, Moszkva mindig is ellenezte Ukrajna NATO-csatlakozását.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov decemberben kijelentette, hogy Oroszország elfogadhatatlannak tartja Ukrajna teljes jogú NATO-tagságát, amelyet biztonsági fenyegetésnek tekint. Peszkov szerint az ukrán álláspont ellentmond a biztonság oszthatatlanságának elvével, amely szerint egy ország biztonságának növelése nem történhet más országok biztonságának rovására.

Ukrajna NATO-csatlakozása a jelenlegi körülmények között lehetetlenné tenné a konfliktus politikai–diplomáciai rendezését

– figyelmeztetett korábban az orosz külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője, hozzátéve: Az eszkalációért teljes mértékben a nyugati politikusoknak kell majd vállalniuk a felelősséget.

Alekszej Poljicsuk kiemelte, hogy Moszkva folyamatosan figyelmeztet Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélyeire. Szerinte egy ilyen lépés nemcsak a politikai megoldás lehetőségét zárná ki, hanem elkerülhetetlenül a NATO közvetlen bevonódását eredményezné az orosz–ukrán háborúba, ami kontrollálhatatlan eszkalációhoz vezetne. 

Volodimir Zelenszkij elnök a győzelmi tervében is sürgette a NATO-csatlakozást, és kijelentette, hogy várja az azonnali és feltétel nélküli meghívást. Korábban, a Washington Postnak adott interjúban egy NATO-tisztviselő hangsúlyozta, hogy a folyamat sok időt vehet igénybe, különösen a jelenlegi nemzetközi és politikai környezetben. A tisztviselő hangsúlyozta, Ukrajna NATO-tagsága egy hosszabb folyamat lesz. 

A győzelmi terv ambiciózus, de a tagsághoz vezető út összetettebb, mint amit Zelenszkij elnök vázol – mondta.


(MNO)

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések