Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Nézőpont Intézet: A Transparency International célja a direkt manipuláció a korrupciós mérésükkel

Mráz Ágoston Sámuel arra kérte a közvéleményt, hogy ne hivatkozzon senki a Transparency International indexére, mivel az szakmai és tudományos szempontból is teljesen hiteltelen.

Az agytröszt nyolc pontban foglalta össze, miért teljesen hiteltelen a Transparency korrupcióérzékelési indexe.

Mi voltunk az elsők, akik részletesen utánanéztünk a Transparency International korrupcióérzékelési indexének. Ennek az indexnek az üzeneteit a brüsszeli politikusok folyamatosan terjesztik, és jogállamisági eljárást indítottak Magyarország ellen

- mondta Mráz Ágoston Sámuel szerdán.

A Nézőpont Intézet vezetője közölte, hogy nyolc pontot találtak, ami alapján az index megkérdőjelezhető.

- Az első pont az, hogy ez nem a Transparency saját indexe, hanem egy újraszámolás eredménye. Nem a szervezet végzett kutatást, és nem is fejlesztett ki semmilyen mérőeszközt. 
- Valójában azok a tanulmányok, amiket felhasználnak, csak részben foglalkoznak a korrupcióval, vagy éppen semmi közük sincs a korrupcióhoz - ez a második pont. 
- A harmadik pont szerint egy szűk és elfogult zsűri ítéli meg az országokat Magyarország esetében - tette hozzá. Nem azzal van probléma, hogy kormánykritikus emberek is értékelik Magyarország helyzetét hanem, hogy csak kormánykritikusok szerepelnek a zsűriben - mondta Mráz Ágoston Sámuel. 
- Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, hogy a Transparency által hivatkozott tanulmányok sokszor a Transparency állításaira hivatkoznak. Ez a körkörös hivatkozás nem lehet hiteles, a tudományban tiltják is. 
- Az ötödik pont szerint országonként eltérő indexeket vesznek figyelembe. 
- A hatodik állítás: nem csak az adott vizsgált évet veszik figyelembe. 
- Mráz Ágoston Sámuel elmondta, hogy azok az országok, akik támogatják a Transparencyt, lényegesen előrébb állnak a korrupciós listájukon. 
- A Nézőpont Intézet vezetője kiemelte, hogy a vitatható trasnparencys módszertan azért sem lehet igaz, mert maga az Eurobarométer kimutatása szerint Magyarország a hetedik legkevésbé korrupt országa az EU-nak.

Mindezek alapján arra kérte Mráz Ágoston Sámuel a közvéleményt, hogy ne hivatkozzon senki a Transparency International indexére. 

Erre szólította fel az Európai Parlamentet, az Európai Bizottságot. Ha hivatkozási alapul szolgál ez a felmérés, akkor petíciót fog indítani a Nézőpont Intézet.

A Transparency indexe nem hiteles, és nem tudományos alapokon áll

- zárta szavait. 

A magyarországi Transparency Internationalt (TI) jelentős részben Soros György intézményei és az Európai Bizottság fizeti, a szervezet hazánkat lejárató korrupciós megállapításait pedig felhasználják a Magyarországot elítélő brüsszeli jelentésekben — ez a működésmód rajzolódott ki a „függetlennek" tartott alapítványról a Szuverenitásvédelmi Hivatal beszámolójában.

A beszámolóból az is kiderül, hogy a TI itthon a kezdetektől SZDSZ-es körökhöz kötődött, és volt, hogy szó szerint összeomlott, mert Soros éppen nem küldte a dollárokat.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése értesüléseink szerint a következőkre is rávilágít:

- Még létre sem jött az itthoni egyesület, amikor a nemzetközi TI magyarországi kapcsolattartója éveken át Hack Péter, akkoriban SZDSZ-es országgyűlési képviselő volt. (Hack később már reálisan látta a TI helyzetét: annak a nótáját húzza, aki fizet...)
- A TI szempontrendszere megjelent az SZDSZ 1994-es választási kampányában.
- Az egyesület egyik elnöke az a Terták Ádám volt, aki pár évre rá Soros magánegyeteme, a CEU üzleti karának dékánja lett, de életrajza szerint az Amerikai Kereskedelmi Kamara jótékonysági alapítványának létrehozójaként is tevékenykedett.
- A Gyurcsány-kormány idején (amikor még az akkori kormányfő amerikai megítélése jó volt) a TI magyarországi egyesülete jogutód nélkül megszűnt, ugyanis főszponzora, Soros megvonta a támogatását. (Csak nem megszűnt hirtelen Magyarországon a korrupció...?) Mindenesetre még a számítógépeiket is visszaküldték neki.
- Pár évvel később azonban (amikor Gyurcsány Ferenc amerikai megítélése már rosszabb lett) újraalapították a magyarországi tagozatot (feltámadt a korrupció...?), mégpedig alapítványi formában. Jelenlegi évi költségvetése mintegy százmillió forint.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentéséből kiderül az a rendkívül egyszerű működési elv is, amelynek során a magát „függetlenként" és „átláthatóként" bemutató magyarországi Transparency International működését hazánk fő nemzetközi ellenfelei biztosítják. 

Ezért cserébe olyan beszámolókkal látja el őket – a hivatal értékelése szerint a tudományosan megkérdőjelezhető korrupcióérzékelési index felhasználásával –, amelyek bekerülnek azokba a hazánkat elítélő brüsszeli országjelentésekbe, amelyek alapján aztán az uniós intézmények eljárásokat indíthatnak Magyarországgal szemben.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések