Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Az AfD betiltásáról tárgyal a Bundestag

Biztossá vált, hogy a német Bundestag ma tárgyalni fog az AfD elleni betiltási eljárás megindításáról. Két különböző betiltási indítványról lehet szó.

A Bundestag ma vitatja meg, hogy kezdeményezzenek-e betiltási eljárást a jobboldali AfD ellen. Az erre vonatkozó indítványt hivatalosan is napirendre tűzték – írta a Junge Freiheit.

A kezdeményezők a szövetségi alkotmánybírósághoz akarnak fordulni a párt alkotmányellenességének kimondása érdekében. Egyúttal fel akarják szólítani a szövetségi kormányt és a tartományi kormányokat, hogy állapítsák meg a párt állammentességét, ami a betiltási eljáráshoz szükséges.

„Az AfD ellenzi a szabadelvű demokratikus alaprend központi alapelveit”

– áll az indoklásban, amely szerint a párt például megkérdőjelezi az emberi méltóságot, és „egy állítólagos német nacionalizmus megerősítésére” törekszik.

Az indítvány egyebek mellett az Alkotmányvédelmi Hivatalra, bírósági ítéletekre és „oknyomozó újságírói vizsgálatok sorozatára” hivatkozik. Emellett a 2023 végén tartott úgynevezett „potsdami konferenciára”, amelyen a migránsok deportálására vonatkozó terveket dolgoztak ki, „amelyek messze túlmutatnak minden alkotmányos akaraton”. Ha a szövetségi alkotmánybíróság nem tiltja be az AfD-t, az indítvány támogatói legalább azt akarják, hogy a párt ifjjúsági tagozatát (Junge Alternative Deutschland) nyilvánítsák alkotmányellenesnek. Magát a pártot ezután ki kellene zárni az állami pártfinanszírozásból. Az AfD két és fél hete Riesában tartott országos pártkonferenciáján döntött egy új ifjúsági szervezet alapításáról.

A Zöldek frakciójának 43 tagja konkurens indítványt nyújtott be. E szerint is alkotmányellenes az AfD tevékenysége, a képviselők azonban nem akarnak közvetlen betiltási kérelmet benyújtani az Alkotmánybírósághoz, hanem először arra kérik a Bundestag elnökét, hogy bízzon meg „szakértőket ennek vizsgálatára”. Csak ezután születne döntés.

Az AfD vezetője és kancellárjelöltje Alice Weidel már októberben kijelentette, hogy a pártja betiltására irányuló indítvány „a konkurens pártok antidemokratikus lépése”, egyben bizakodását fejezte ki, hogy az indítvány nem fog átmenni a Bundestagon.

Közben hatalmas felzúdulást keltett a szociáldemokraták és a Zöldek körében a Kereszténydemokrata Párt (CDU) vezetőjének, a kancellári cím várományosának Friedrich Merznek az a terve, hogy az AfD segítségével szigorúbb migrációs törvényeket léptessen életbe.

A németek többségének azonban nem lenne probléma, ha az AfD szavazataival válna országuk biztonságosabbá – derült ki a Bild napilap megbízásából készült friss felmérésből.

(MNO)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések