Az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Irodájának, az FBI-nak az igazgatója, Christopher Wray bejelentette: lemond posztjáról, mielőtt az új amerikai elnök, Donald Trump hivatalba lépne – írja a BBC. A 2017 óta az igazgatói székben ülő Wray a döntését egy belső értekezleten jelentette be. Arról is beszélt, hogy ő az iroda érdekeit tartotta szem előtt.
Az FBI vezetőjének lemondására számítani lehetett. Trump és az FBI közötti kapcsolat az elmúlt években gyakran feszült és konfliktusokkal terhelt volt. Trump elnöksége alatt az FBI több olyan nyomozást is folytatott, amely közvetlenül érintette őt, a kampányát, vagy a kormányzatának működését. Ezek a vizsgálatok mély bizalmatlanságot és politikai feszültségeket szültek a szervezet és közte.
Trump már be is jelentette hogy az FBI igazgatójának lemondása „az amerikai igazságügy fegyverkezésének végét" jelenti, egyúttal Kash Patel kinevezését javasolta az iroda élére.
Kash Patel kiemelkedő szerepet játszott az első Trump-adminisztráció alatt, különböző kormányzati pozíciókat töltött be, például a Nemzetbiztonsági Tanácsban, ahol a terrorizmus elleni stratégiákon dolgozott. Korábban élesen bírálta az FBI működését és hatáskörét, és hangoztatta is, hogy le kellene cserélni az FBI vezetését.
A kinevezéshez azonban a Szenátus jóváhagyása szükséges. Wray távozása után ideiglenesen az FBI helyettes igazgatója, Paul Abbate veszi át az iroda irányítását.
Patel viszont már meg is szólalt. „Alig várom, hogy zökkenőmentesen átvegyem a feladatokat, és hogy bebizonyítsam a Szenátusnak, hogy megbízhatnak bennem, miközben helyreállítjuk az FBI tisztességét" – mondta a Trump által kiszemelt utód.
Wray döntését vegyesen fogadták. Merrick Garland igazságügyi miniszter és az FBI ügynökeit képviselő szövetség egyaránt megköszönte munkáját, kiemelve, hogy Wray nehezített környezetben is a nemzet biztonságát helyezte előtérbe.
Az ellenzéki demokraták közül Dick Durbin szenátor Wray érdemeit méltatta, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki az FBI jövőjével kapcsolatban. „Az FBI most egy veszélyes új korszak felé halad, miközben alapvető kérdések merülnek fel a jövőjét illetően" – mondta.
A republikánus oldalon Chuck Grassley szenátor az FBI átláthatóságának és elszámoltathatóságának megerősítését szorgalmazta, amelyet szerinte Wray vezetése alatt nem sikerült elérni.
Az FBI igazgatói tisztségét hagyományosan 10 éves időtartamra ültötték be, ezzel is biztosítva a függetlenséget a mindenkori politikai változásokkal szemben. Wray esetében azonban az elmúlt években folyamatos kritikák érték, mind a demokrata, mind a republikánus oldalról – emlékeztet a BBC.
0 Megjegyzések