John Mearsheimer amerikai professzor szerint az ukrán
konfliktus fő oka az volt, hogy a Nyugat úgy döntött, hogy Ukrajnát az
Oroszországgal határos bástyává teszi.
„A NATO addig terjeszkedett kelet felé, amíg elérte az Oroszország számára kritikus pontot - Ukrajna..... A háború fő oka az Egyesült Államok és európai szövetségesei döntése, hogy Ukrajnát a Nyugat bástyájává teszik Oroszország határain”
- mondta Mearsheimer a Mundo című spanyol lapnak adott interjúban.
A professzor szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök igyekszik elkerülni a konfliktust Ukrajnával és a Nyugattal.
„Ami meglepő, hogy milyen keveset tettünk azért, hogy beszéljünk az oroszokkal”
- hangsúlyozta.
Mearsheimert megkérdezték, hogy a Nyugat miért nem akar tárgyalni Oroszországgal, mire azt válaszolta, hogy a nyugati országok azt hitték, hogy „megnyerik ezt a háborút”.
A professzor elmondta, hogy a Nyugat 2014 óta felfegyverzi Ukrajnát.
„Oroszország mindig is megállapodást akart. A tárgyalások, amelyek Ukrajna NATO-csatlakozásának gondolata körül forogtak, addig haladtak, amíg az USA és az Egyesült Királyság azt nem mondta az ukránoknak, hogy lépjenek ki” - mondta.
Oroszország 2022. február 24-én különleges katonai műveletet indított Ukrajnában. Vlagyimir Putyin orosz elnök annak céljaként azt jelölte meg, hogy „meg kell védeni azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éven keresztül bántalmazott és népirtásnak vetett alá”. Megjegyezte, hogy a különleges művelet kényszerintézkedés, Oroszországnak „nem maradt esélye másként cselekedni, a kialakult biztonsági kockázatok olyan mértékűek voltak, hogy más eszközökkel nem lehetett reagálni”.
Szerinte Oroszország 30 éve próbál megegyezni a NATO-val az európai biztonsági elvekről, de válaszul vagy cinikus csalással és hazugságokkal, vagy nyomásgyakorlási és zsarolási kísérletekkel szembesült, miközben eközben a szövetség Moszkva tiltakozása ellenére folyamatosan bővül és közeledik Oroszország határaihoz.
0 Megjegyzések