Az USR elnöke, Elena Lasconi szerint a parlamenti választások után egy Európa-párti nemzeti egységkormánynak kéne létrejönnie, amibe pártján kívül a PSD, a PNL és az RMDSZ is beletartozna. A szélsőjobboldali pártok előretörése miatt másképp nem lenne meg sehogy sem a többség a parlamentben.
Az USR pártszékházában tartott sajtótájékoztatót a párt elnöke, Elena Lasconi, aki egy „Európa-párti, nemzeti egységkormány” alakítására tett javaslatot.
A pártelnök szerint e kormánynak a jelenleg is kormányzó szociálpopulista PSD és jobbközép-liberális PNL mellett még az ő pártját, valamint a magyar kisebbség politikai képviseletét ellátó RMDSZ-t kéne tartalmaznia
– számol be róla az Agerpres román hírügynökség.
Lasconi csakúgy, mint a parlamenti választás előtt, ezúttal is hangsúlyozta, hogy a mostani politikai helyzetben nem a pártok vagy a jelöltek fontosak, hanem az ország érdekei.
Félre kell tenni a hiúságot, tisztelnünk kell a partnereinket. És mivel én tisztelem őket, tárgyalni fogok mindannyiukkal, mert ők képviselik az embereket – fogalmazott az egyébként elnökválasztáson második fordulóba továbbjutó Lasconi, aki szerint „egy Európa-párti nemzeti egységkormány” lenne a legmegfelelőbb Románia számára, amelynek a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ a tagja. Mint érvelt, szerinte így döntöttek a választók.
Ugyanakkor ennek részleteiről még nem kívánt, vagy tudott beszélni a pártelnök: arra a kérdésre, hogy egy ilyen balközéptől jobbközépig terjedő kormánynak ki lehetne a miniszterelnöke, azt válaszolta, hogy erről még tárgyalni fognak. Lasconi szerint ugyanakkor nem valószínű, hogy a következő román kormányfőt a PNL adhatná – ő nem tartja ki egy technokrata, vagy egy PSD-s kormányfőt.
Lasconi ezenkívül kicsit odaszúrt a PSD-nek,
miután a párt úgy döntött, saját választóikra bízza, kire szavazzanak a
december 8-án esedékes elnökválasztás második fordulóján. Az USR
elnökjelöltje szerint a PSD-nek őt kéne támogatnia, hogy már ezzel is
mozgásba hozza a teljes pártgépezetet.
Mint arról beszámoltunk, a
december 1-i román parlamenti választást a PSD nyerte meg, azonban az
eddigi PSD–PNL-kormány elvesztette a többségét, miután a
szélsőjobboldali erők előretörtek Romániában. A második helyezést elérő
AUR mellett még két további, egyébként az AUR-ból kivált párt jutott be a
román parlamentbe – az AUR, az SOS Románia, valamint a Fiatal Emberek
Pártja (POT) hárman együtt több mint a szavazatok 30 százalékát
szerezték meg.
Ezzel ugyan valószínűtlen, hogy kormányt tudnának alakítani, de rendkívül megnehezíti a többi pártnak a kormányalakítást,
hiszen parlamenti többség lényegében csak a Lasconi által is felajánlott PSD–PNL–USR–RMDSZ-koalíció számára lehetne elérhető.
Ugyanakkor nyilvánosan Lasconin kívül még senki sem tette magáévá ezt az ötletet: Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök még a parlamenti választás előtt beszélt arról, hogy nem zárna ki egy PSD–PNL–USR-kormányt – amire rövid ideig egyébként volt már példa –, de akkor az RMDSZ-ről még nem esett szó.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arról beszélt, a puhatolózások csak most kezdődnek majd el, de először az elnökválasztás második fordulóját szeretné megvárni.
A román választási szuperév december 8-án, vasárnap ér majd véget az elnökválasztás második fordulójával, ahova Lasconi mellett a vasgárdista nézetei miatt az AUR-ból kizárt szélsőjobboldali Calin Georgescu jutott be. Kelemen egyébként arra bíztatja a magyarokat, hogy Lasconira szavazzanak, mivel pártja sosem támogatott szélsőséges vagy szélsőséges politikai erőket éltető jelölteket.
0 Megjegyzések