Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot

Ma van a Magyar Labdarúgás Napja, és stílszerűen ezen a napon nyílik meg a Puskás Múzeum a Puskás Aréna toronyépületében.

A földkerekség legismertebb magyarjáról igazán méltó helyen, a róla elnevezett aréna kultikus épületrészében nyílik állandó kiállítás, amely nemcsak Puskás Ferenc, de az egész Aranycsapat előtt is különleges emléket állít.

A múzeumot Orbán Viktor miniszterelnök avatta fel.

Ha bárhol a nagyvilágon kiderül, hogy magyarok vagyunk, a leggyakrabban az a szó hangzik el, hogy „Puszkász”. Bár az Aranycsapat egykori legendás kapitánya az 1956-os forradalmat követően nem tért haza, hanem Spanyolországban telepedett le és a Real Madridban épített fel egy csodálatos karriert, mindvégig büszkén vállalta és hirdette magyarságát. Közvetlen személyisége és barátságos, segítőkész lénye a világon mindenütt népszerűvé tette.

A róla elnevezett múzeum a Puskás Aréna azon épületrészében – a toronyépületben – kap majd helyet, amely egyedüliként fennmaradt a régi Népstadionból, és amelynek bejárata felett ma is ott virít a „Száguldó Őrnagy” neve.

A mai avatóünnepség éppen az „Évszázad mérkőzésének”, vagyis az 1953. november 25-én lejátszott Anglia-Magyarország mérkőzés évfordulójára esik, amelyet a válogatott 6:3-as felejthetetlen győzelme révén 1993 óta a Magyar Labdarúgás Napjaként ünneplünk.

Fontos tudni, hogy bár a múzeum Puskás Ferenc nevét viseli, nem csupán a korábbi világklasszisnak, de az egész Aranycsapatnak is emléket állít. Korábban soha nem látott emléktárgyak, különleges ereklyék idézik meg azt a csapatot, amely nemcsak a zöld gyepen alkotott maradandót, de egy olyan korszakban okozott elképesztő örömet a magyarságnak, amikor – a kommunista diktatúra iszonytató erejű igáját nyögve – más boldogsága nemigen volt ennek a nemzetnek.

„Amikor másfél évtizede hozzáfogtunk a magyar labdarúgás újjáépítésének a sportág itthon romokban hevert – kezdte beszédét Orbán Viktor.

Szinte hihetetlen, hogy amiben valaha a világ egyik legjobbjai voltunk, csaknem eltűntünk a térképről – fogalmazott, felidézve, hogy a két világháború között a „Dunamenti Iskola” által csaknem egész Európát meghódító szakmai háttér darabokra hullott a kommunizmus idején.

„Még sokáig így is nagyszerű élményeket adott nekünk a magyar futball, de akárhányszor rápillantottunk a félbehagyott Puskás Stadionra, az juthatott eszünkbe, mennyivel nagyobbak lehetnénk.”

Véleménye szerint, egy legalább százéves álom vált valóra, mikor öt évvel ezelőtt megnyílt az újjáépített Puskás Aréna, mely aztán felnőtt az elődlétesítményhez, felnőtt a névadó legendájához. 

„Nagy utat tettünk meg!” – mondta, felidézve, hogy a kétezres évek elején volt, hogy csak néhány száz drukker lézengett a hazai meccseken, ma pedig rendszeres, hogy órák alatt fogy el minden belépő a hatvanezres Puskás Arénában rendezett válogatott összecsapásokra. „Lassan a fanyalgók tábora is feloszlott. Az elitnek is meg kellett értenie, az ország azoké is, akik operába soha, focimeccsre nagyon is gyakran járnak.”

Szerinte a sport kultúra, mely folytonossága egyidőben majdnem megszakadt, ám a futballunk jelene azt bizonyítja, volt visszaút. A most megnyíló múzeum pedig „a tökéletes szakmai tudás, a virtuóz technika, és a futballban legfontosabb dolog, a gól szinonimájává lett Puskás Ferenc nevével” pedig újabb bástyája lehet ennek a kultúrának.

„Mi komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki: előbb-utóbb talpra fogjuk állítani a magyar labdarúgást”

– idézte fel Puskással közös beszélgetései kapcsán.

„Sokan gondoljuk úgy, lesz folytatása az Aranycsapat-mítoszának. Az utódok is képesek lehetnek erre, még ha lehet is messze a cél. A horizontunkon Puskás vállán állva angol, német és brazil verést láttunk, és néha ma már sikerül is” – értékelte a magyar futball jelenét a múzeumnyitó apropóján. 

„Egy nagy adósságunk azonban még volt. A Puskás Arénát eddig nem nyilváníthattuk befejezettnek. Tartoztunk Öcsibácsinak és zseniális csapattársainak azzal, hogy méltó emléket állítunk nekik az immáron ismét világhírű, Puskásról elnevezett stadionban. Régi és kínzó adósságát teljesítette ezzel Magyarország”

– mondta a miniszterelnök, mielőtt hivatalosan is megnyitotta volna azt.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések