A posztszovjet államban kirobbant kormányellenes zavargások közepette benyújtotta lemondását Aszlan Bzhania, Abházia elnöke, aki felszólította a tüntetőket, hogy teljesítsék a megállapodásban foglaltakból rájuk eső részt, és hagyják el az elfoglalt kormányzati épületegyüttest Szuhumiban.
A bejelentés az ellenzékkel folytatott nyolcórás hétfői tárgyalásokat követte, amelyek során Bzhania kormánya megpróbálta megoldani a múlt héten kirobbant válságot.
„Az ország stabilitásának és alkotmányos rendjének megőrzése érdekében, az Abház Köztársaság alkotmányának 65. cikkelyével összhangban, lemondok az Abház Köztársaság elnöki tisztségéről”
– áll a Bzhania által aláírt és a hivatala által kedden kora délelőtt terjesztett dokumentumban.
A parlament várhatóan kedd estig tárgyalja lemondó levelét. Ha azonban a tüntetők nem hajlandók elhagyni a kormányépületeket, Bzhania vissza fogja vonni lemondását – közölte hivatala.
Az ellenzékkel kötött megállapodás értelmében Alekszander Ankvab miniszterelnök is lemond, helyét Valeri Bganba volt kormányfő veszi át. Badra Gunba alelnök tölti be a megbízott vezetői tisztséget, amíg új választásokra nem kerül sor.
A zavargások a múlt héten kezdődtek, amikor Abházia parlamentje egy olyan megállapodást tárgyalt Moszkvával, amely lehetővé tenné, hogy orosz vállalatok beruházási projekteket hajtsanak végre a régióban. Az ellenzék azt állította, hogy a megállapodás jelentős előnyöket biztosítana az orosz vállalkozásoknak.
Pénteken a tüntetők megrohamozták a kormány épületeit, és Bzhania lemondását követelték. A rendőrséggel való összecsapásokban többen megsérültek.
A tüntetők elutasították az előrehozott választásokra vonatkozó javaslatot, és nem voltak hajlandók elhagyni a kormány épületét, amíg Bzhania le nem mond.
Bzhania kezdetben elutasította a lemondást, és a zavargásokat „puccskísérletnek” minősítette. Azzal vádolta ellenfeleit, hogy Oroszország elleni lázító retorikát használnak, és „piszkos politikai csatározásokat” folytatnak, amelyek célja a választási folyamat aláásása.
„Erőszakos választást akarnak ráerőltetni a választóinkra” – mondta az orosz médiának adott interjúban. „Ez egy puccskísérlet? Ez egy kísérlet. Még nincs vége” – tette hozzá.
Az ellenzék viszont azzal vádolta Bzsániát, hogy megpróbálja személyes előnyére felhasználni a Moszkvával való kapcsolatokat, és ragaszkodott ahhoz, hogy a tiltakozás célja nem az Oroszországgal való kapcsolatok aláásása, hanem Abházia nemzeti érdekeinek és természeti erőforrásainak védelme.
A dél-kaukázusi Abház Köztársaság, ahol mintegy 244 000 ember él, az 1990-es évek elején kiszakadt Grúziából egy háborút követően, és 2008-ban Oroszország és több más ország is elismerte független államként. Grúzia továbbra is szuverén területének részeként tekint Abháziára.
0 Megjegyzések