Donald Trump lett az Egyesült Államok elnöke.
08:31 - Orbán Viktor gratulált Donald Trumpnak
Az Egyesült Államok politikai történetének legnagyobb visszatérése! Gratulálunk elnöknek, Donald Trumpnak a hatalmas győzelméhez. Nagyon szükséges győzelem a világ számára!- írta Orbán Viktor az X-en.
The biggest comeback in US political history! Congratulations to President @realDonaldTrump on his enormous win. A much needed victory for the World!
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) November 6, 2024
08:28 - Lukasenko Trumpot nevezte az amerikai választások győztesének
Belarusz elnöke megnevezte az amerikai elnökválasztás győztesét.Szerinte Donald J. Trump nyert.
08:18 - Elon Musk: A jövő fantasztikus lesz
„A jövő fantasztikus lesz” – írta Elon Musk X-en, reagálva a lassan eldőlni látszó amerikai elnökválasztásra.The future is gonna be fantastic pic.twitter.com/I46tFsHxs3
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
08:00 - El Salvador elnöke gratulált Trump győzelméhez
A világ vezetői közül elsőként El Salvador elnöke gratulált Donald Trumpnak a a választási győzelemhez.„Gratulálok az Egyesült Államok megválasztott elnökének, Donald Trumpnak” – írta a politikus az X közösségi oldalon.
07:51 - A Fox News szerint már biztos Trump győzelme
Az amerikai lap már ünnepel.07:48 - Trump a győzelem küszöbén
A Fox News előrejelzése szerint Trump nyert Pennsylvania kulcsállamában. És azt írja, hogy így 267 elektora van – vagyis már csak három szavazat van hátra az elnökválasztás megnyeréséig.07:46 - Eközben a Rádió1-en...
Sebestyén Balázs: ...ezt az embert megpróbálták lelőni... (gondolt itt a Trump elleni merényletre)Ráskó Eszter: Talán okkal...
07:38 - Robert F. Kennedy is megérkezett Trump eredményvárójára
Robert F. Kennedy is megérkezett Donald Trump eredményvárójára.Kennedy tíz csatatérállamban lépett vissza a republikánus elnökjelölt javára. Korábban felmerült annak a lehetősége, hogy egy esetleges Trump-kormányban egészségügyi pozíciót kapjon.
Robert F. Kennedy Jr. az 1963-ban máig sem tisztázott körülmények között Dallasban lelőtt John F. Kennedy unokaöccse és az 1968-ban, előválasztási győzelme napján Los Angelesben agyonlőtt Robert F. Kennedy harmadik gyereke (a 11-ből).
07:21 - Így állnak a csatatérállamok, mindenhol Trump vezet
Pennsylvania: Donald Trump a szavazatok 51,2 százalékát tudhatja magáénak, míg Kamala Harris 47,8 százalékot, 90 százalékos feldolgozottság mellett.Michigan: Donald Trump a szavazatok 52,5 százalékát tudhatja magáénak, míg Kamala Harris 45,8 százalékot, 62 százalékos feldolgozottság mellett.
Wisconsin: Donald Trump a szavazatok 51,4 százalékát tudhatja magáénak, míg Kamala Harris 47,1 százalékot, 86 százalékos feldolgozottság mellett.
Nevada: Donald Trump a szavazatok 50,9 százalékát tudhatja magáénak, míg Kamala Harris 47,5 százalékot, 75 százalékos feldolgozottság mellett.
Arizona: Donald Trump a szavazatok 50 százalékát tudhatja magáénak, míg Kamala Harris 49,2 százalékot, 51 százalékos feldolgozottság mellett.
07:19 - A New York Times növelte Trump esélyeit a győzelemre
A kiadvány azt írja, hogy meghaladják a 95%-ot, és „nagyon valószínű” a republikánusok győzelme.A New York Times újság több mint 95%-os valószínűséggel jósolja, hogy a republikánus jelölt és a Fehér Ház korábbi vezetője, Donald Trump nyeri meg az amerikai elnökválasztást.
Korábban a kiadvány megjegyezte, hogy a nyerési esélye 72%.
Most az újság hajlamos azt hinni, hogy Trump több mint 95%-os valószínűséggel nyeri meg a választást.
07:18 - Véget ér a szavazás, az utolsó Alaszka is zárja a szavazóköröket
Hamarosan véget ér az amerikai elnökválasztás, hisz a legtávolabbi határvidéken, Alaszkában is zárnak a szavazókörök, keleti idő szerint hajnali 1-kor, magyar idő szerint reggel 7-kor. Ezzel véget ért az amerikai elnökválasztás, legalábbis a szavazási rész, a szavazatszámlálás tovább folytatódik.07:11 - Donald Trump hamarosan beszédet mondhat
A CNN információi szerint Donald Trump és csapata elhagyta mar-a-lagói eredményvárót, hogy átvonuljanak a Palm Beach Convention Centerbe, ahol a republikánus elnökjelölt várhatóan beszédet mond majd. A híveket busszal szállítják át az új helyszínre.06:59 - Észak-Karolina után Georgiában is Trump győzött
Újabb csatatérállamot húzott be a republikánus elnökjelölt.Észak-Karolina után újabb csatatérállamban aratott kulcsfontosságú győzelmet Donald Trump, ugyanis Georgiában is a republikánus elnökjelölt győzött, ezzel 16 elektori szavazattal javította meg eddigi eredményét – írja a CNN.
Ahhoz, hogy Trump megnyerje a választást, összesen 270 elektori szavazatra van szüksége, amiből így 246-ot már meg is szerzett.
06:56 - Egyre idegesebbek a demokraták
Csalódottság lett úrrá a Kamala Harris eredményváró rendezvényére érkezett demokrata szavazók között a washingtoni Howard Egyetemen, ahonnan szép lassan kezdenek elszállingózni az emberek. Harris „egy teljesen üres kampusznak fog beszélni, ha nem jelenik meg hamar” – írta a New York Times helyszíni tudósítója, aki szerint a hangulat komolyan nyomottá változott. Amikor Észak-Karolinát Trumpnak adták, a korábban önfeledten táncoló tömegen „síri csönd” lett úrrá a beszámoló szerint.Hasonló a helyzet Michiganben is, ahol a Guardian beszámolója szerint „feszült idegesség” érezhető a Demokrata Párt eredményváró buliján, felváltva a korábbi derűs hangulatot. Hasonló a helyzet Pennsylvaniában is, ahol a Politico beszámolója szerint tapintható volt a feszült szorongás. Sharif Street, a helyi Demokrata Párt vezetője a lapnak elmondta, hogy „az emberek idegesek”, de hozzátette, hogy „azt gondolom, meg fogjuk nyerni” a választást.
Mindez még azelőtt, hogy a CNN bejelentette, hogy számításaik szerint Georgia államot is Donald Trump nyerte.
06:54 - Pennsylvaniában már 89 százalékos a feldolgozottság
Pennsylvania államban már több mint 175 ezer szavazattal vezet Trump, a voksok 89 százalékát számolták meg eddig. Jelenlegi tudásunk szerint a 66 pennsylvaniai megye közül mindössze 6-ban tudta felülmúlni Harris Biden 2020-as eredményeit. A Demokrata Párt legégetõbb problémája, hogy Philadelphiában, ahol Biden 603 ezer szavazot kapott legutóbb, Harris eddig 478 ezer szavazatnál tart és a voksok háromnegyét már itt is leszámolták, magyarán komoly lemaradásban van, amit már nehezen fog tudni itt behozni.06:53 - Kamala Harris nem mond beszédet az eredményváró buliján
Kamala Harris nem mond beszédet az elnökválasztás napján a Howard Egyetemen tartott eredményváró buliján – közölte Cedric Richmond, a Harris-kampány társelnöke. Hozzátette, hogy még várják a szavazatokat, és vannak államok, amit megnyerhetnek, és azon dolgoznak, hogy minden egyes szavazatot megszámoljanak.Cedric Richmond közlése szerint Harris majd csak helyi idő szerint szerdán intéz beszédet a nemzethez.
06:34 - A szenátus is megvan a republikánusoknak
A Fox News előrejelzése szerint a republikánusok átveszik az irányítást az amerikai szenátusban a demokratáktól.A Fox News előrejelzése szerint a republikánusok átveszik az irányítást a szenátus felett.
A párt legalább 51 mandátummal rendelkezik majd, ami elegendő a teljes többséghez.
A döntő helyszínt Nebraska jelenti, írják, ahol a Fox News előrejelzése szerint Deb Fischer republikánus szenátor legyőzi a független Dan Osbornt.
Hozzáteszik: az még nem világos, hogy ki lesz a következő szenátusi többségi vezető.Mitch McConnell republikánus vezető, aki a történelem leghosszabb ideig hivatalban lévő szenátusi vezetője, az év elején bejelentette, hogy lemond
06:32 - Hawaiin Kamala Harris nyert
Kamala Harris megnyerte Hawaiit és az állam négy elektori szavazatát. Ez a tizedik egymást követő elnökválasztás, amelyen Hawaii a Demokrata Párt jelöltjét választotta. Utoljára 40 évvel ezelőtt, 1984-ben győzött a republikánus elnökjelölt, akkor Ronald Reagan nyert.06:30 - Kamala Harris kampánymenedzsere nyugtatja az egyre idegesebb demokratákat
„Mindig is ilyen szoros versenyre készültünk” – írta Kamala Harris kampányfőnöke, Jen O'Malley Dillon, a kampánycsapatának küldött e-mailben, ahogy a demokraták egyre jobban kezdenek izgulni a választás várható eredménye miatt. A demokraták hét csatatérállamban igyekeztek nyerni, de O'Malley a levélben már azt közölte, hogy Pennsylvania, Michigan és Wisconsin megnyerésével érhetik el a végső győzelmet, ami arra utal, hogy nem számítanak teljesen biztosan győzelemre Georgia, Nevada és Arizona államokban.Harris kampányfőnöke közölte, hogy mindig is arra számítottak, hogy nem derül ki helyi idő szerint kedd estére az eredmény. Elmondása szerint optimizmusra adnak okot számukra a nagyvárosokban látott adatok a magas részvételi arányról, ami várakozásaik szerint Harris számára fogja eldönteni a választást.
05:58 - Pennsylvania Trumpnak áll
Trump már behúzta az első csatatérállamot, Észak-Karolinát, és a szavazatok 82 százalékos feldolgozottságánál több mint 200 ezer szavazat az előnye Harissel szemben Pennsylvaniában is. Nagyon úgy néz ki, hogy újabb fontos lépést tehet a végső győzelem felé, Pennsylvania ugyanis 19 elektori szavazatot ér.05:54 - Virginia is Harrisé
Kamala Harris Virginiát behúzva 13 elektori szavazatot szerzett. A demokrata elnökjelölt győzelme azt jelenti, hogy Donald Trump egymás után harmadszor veszít ebben az államban. A demokrata jelöltek 2008 óta nem veszítettek Virginiában.05:53 - Új-Mexikóban Kamala Harris nyert
Kamala Harris győzött Új-Mexikóban, ezzel öt elektori szavazattal gyarapította a demokraták és saját eredményét. A Demokrata Párt befolyása Új-Mexikóban az elmúlt két évtizedben egyre csak nőtt, George W. Bush volt az utolsó republikánus, aki 2004-ben nyerni tudott itt.(AP)
05:52 - Összezárt a megye Trump mögött, ahol meglőtték őt
Szinte az összes szavazat megszámlálása után stabil 32 százalékpontos előnnyel vezet Donald Trump Kamala Harris előtt Butler megyében. A pennsylvaniai megye neve így még lehet, hogy nem ismerős, márpedig itt próbálta egy magányos merénylő lelőni Trumpot a nyáron, amit az elnökjelölt egy fülsérüléssel megúszott (a közönség soraiban viszont meghalt egy ember). Az NBC azt írja, Trump 2020-ban szintén 32 százalékpontos előnnyel vitte Butlert, 2016-ban pedig 38-cal. Megjegyzik még, a megyében magasabb volt a részvétel, mint legutóbb.05:27 - Oregon is Harrisé
A CNN és az NBC is azt állapította meg, hogy Oregon államot Kamala Harris vitte el. Oregon 8 elektori voksot ér a demokrata elnökjelöltnek.05:26 - AP: Trump nyeri Észak-Karolinát
Donald Trump nyeri Észak-Karolinát az AP előrejelzése szerint.05:26 - AP: Trump nyeri Észak-Karolinát
Donald Trump nyeri Észak-Karolinát az AP előrejelzése szerint.05:21 - Trump tovább növelte az előnyét az északi csatatérállamokban
Egyelőre tarol az északi csatatérállamokban Trump, ahol a volt elnök növelte az előnyét az elmúlt fél órában. Pennsylvaniában 72 százalékos feldolgozottságnál 51,4-47,7-re, Michiganben 30 százalékos feldolgozottságnál 51,7-46,5-re, Wisconsinban pedig 63 százalékos feldolgozottságnál 50,6-47,9-re vezet Harrisszel szemben.05:07 - Trump nyert Idahóban
Donald Trump republikánus elnökjelölt nyert Idaho államban az amerikai sajtó előrejelzése szerint, ezzel újabb négy elektori szavazatot szerzett.05:06 - Kamala Harris behúzta a legnépesebb amerikai tagállamot
A CNN becslése szerint Kalifornia a maga 54 elektorával Kamala Harris kezébe került. Az AP eközben Washington államot is a demokrata elnökjelöltnek adta 12 elektorral.A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
04:59 - Őrjöngenek a Trump-szavazók, azt skandálják, hogy „harc”
A hangulat a Trump-kampány partiján a Palm Beach-i kongresszusi központban érezhetően megfordult az elmúlt percekben.A republikánusok egyre hangosabbak, ahogy Trump kilátásai egyre rózsásabbak – a The New York Times beszámolója szerint. Örömujjongástól volt hangos az óriási terem, amikor bejelentették, hogy a volt elnök csökkentette a lemaradást Pennsylvaniában (azóta már fordított is). A speciális felszerelésbe öltözött ünneplők azt kiabálják, hogy „harc”, és az egész jelenet úgy néz ki, mintha közelednének egy Trump-gyűléshez, de a volt elnöknek a helyszínen még nyoma sincs.
04:55 - 93 százalékos feldolgozottságnál Trump egyre jobban örülhet Georgiában
Négy évvel ezelőtt meglepetésre, de hajszálnyival Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást Georgiában 0,23 százalékpontos előnnyel. A jelenlegi állásnál viszont Donald Trump 3,2 százalékpontos, 141 ezer szavazatos előnyben van Kamala Harrisszel szemben. Ráadásul a részletesebb (megyei) adatokat is megnézve az látszik, hogy a republikánus jelölt átlagosan 1,35 százalékponttal jobban szerepel.04:49 - Iowát zsinórban harmadszor húzta be Trump
A korábban billegőállamnak számító Iowában is Donald Trump nyert, ezzel hat elektori szavazatot gyűjtött be. Az iowaiak többsége 2008-ban és 2012-ben a demokrata Barack Obamát támogatta, de 2016-ban és 2020-ban döntően Trumpot választotta, idén sem volt ez másképp.(AP)
04:47 - Az elemzők már inkább Trump győzelmére hajlanak
Magyar idő szerint hajnali fél öt előtt pár perccel még úgy tűnt, hogy az elemzők megosztottak a pillanatnyi állás értékelésében. A New York Times modelje ekkor már Trump végső győzelmére adott érdemi esélyt, az alapján Trump szinte biztos győzelemre áll Georgiában, valószínű győzelemre Arizonában és Észak-Karolinában, és inkább neki állt Michigan. Pennsylvaniában és Wisconsinban bizonytalanabb a modell, de már azokban az államokban is inkább Trump felé hajlott.Ezzel szemben Nate Silver elemzőguru modellje ekkor még Harris győzelmét valószínűsítette az északi államokban, ám ekkor Silver eltávolította oldaláról modellje előrejelzését, mondván az ő modellje azokon az államokon alapul, amiket már odaitéltek valamelyik jelöltnek, míg a Timesé jobban reagál az eldöntetlen csatatérállamokból érkező számokra, amik inkább Trumpnak kedveznek, ezért az most pontosabb is.
A Fivethirtyeight elemzői a legvisszafogottabbak, elemzésük szerint Georgiában és Észak-Karolinában inkább Trumpnak kedvez a jelenlegi állás, az északi államokban pedig akármi is lehet.
04:40 - Trump vezet az összes csatatérállamban
Hajnali fél ötkor Trump vezet az összes csatatérállamban. Az egyetlen kivétel Nevada, ahol még nem kezdték el számolni a szavazatokat. Az államok így néznek ki egész pontosan:- Georgia: 91 százalékos feldolgozottság, Trump 51-48 Harris
- Észak-Karolina: 76 százalékos feldolgozottság, Trump 53-46 Harris
- Arizona: 53 százalékos feldolgozottság, Trump 49,72-49,48 Harris
- Nevada: még nincsenek részeredmények
- Pennsylvania: 57 százalékos feldolgozottság, Trump 50,9-48,1 Harris
- Wisconsin: 54 százalékos feldolgozottság, Trump 49,8-48,7 Harris
- Michigan: 24 százalékos feldolgozottság, Trump 49,31-48,93 Harris
04:37 - Pennsylvaniában vezet Trump
Pennsylvania államot sokan a mérleg nyelvének tekintették, ahol az egész elnökválasztás eldőlhet. 54 százalékos feldolgozottságnál körülbelül 110 ezer szavazattal és 3 százalékponttal vezet Donald Trump. A verseny azonban még egyáltalán nincs lefutva, hiszen a megyei feldolgozottsági adatokat nézve az látható, hogy még inkább a demokrata fellegvárakban nincsenek megszámolva a szavazatok. Például Chester megyében 10 százalékos feldolgozottságnál 55-44-re vezet Kamala Harris, vagy Erie megyében is, amit eddig az állam lakmuszpapírjának tekintettek. Itt 32 százalékos feldolgozottságnál Trump 13 százalékpontot veszített támogatottságából és a demokrata jelölt 63-35-re vezet. Mindezeket figyelembe véve Pennsylvania még közel sem lefutott.04:34 - Kamala Harris győzött Washington DC-ben
Megint csak semmi rendkívüli, Kamala Harris washingtoni győzelme nagyjából kőbe volt vésve, lévén, hogy a főváros hagyományos demokrata felségterületnek minősül.(AP)
04:32 - Ted Cruzt csak megszorongatni tudták, megverni nem
Bármilyen szoros is volt a verseny, a republikánus Ted Cruz végül behúzta a texasi szenátori széket az NBC szerint. A New York Times szerint Cruz 68 százalékos feldolgozottságnál 53,8 százalékon, ellenfele, a demokrata Colin Allred 44,2 százalékon áll (miközben 2 százalékot szerzett a libertárius Ted Brown).04:30 - Coloradót Kamala Harris nyerte
Kamala Harrisnek adta a hegyvidéki Colorado államot az NBC News és a CNN projekciója, ami tíz plusz elektori szavazatot jelent. Az NBC megjegyzi, az előző két elnökválasztáson is a demokraták vitték az államot, bár nem tükörsimán, Trump is sok voksot kapott, 40 százalék felett végzett.04:28 - Sorra mondják le az amerikai nagykövetségek az eredményváró bulikat – rettegnek Trump győzelmétől
Több európai amerikai nagykövetség – többek között Brüsszelben, Londonban, Párizsban és Berlinben – lemondta az eredményváró partikat, mivel nem akarják végig nézni Donald Trump győzelmét – írta a Fox News.Nem hiszem, hogy bárkinek kedve lenne végig nézni Trump győzelmét”– mondta egy Európában dolgozó magas rangú diplomata, hozzátéve, hogy rossz tapasztalataik vannak 2016-ból.
A londoni nagykövetség azt közölte, hogy „nagyra értékelik”, az amerikai elnökválasztást övező kiemelt figyelmet, ugyanakkor a választás nem ér véget még aznap éjszaka, mivel a szavazatok összeszámolása hosszabb időt is igénybe vehet.
04:07 - Hatalmas csata Pennsylvaniában
A szavazatok közel felét már megszámolták Pennsylvaniában, ahol Trump megelőzte Harrist, majd az alelnök visszaelőzte őt. Jelenleg Harris 49,6 százalékon áll, míg Trump 49,5 százalékon.04:06 - Indul az igazi csata
Az északi csatatereken még mindig mindig nincs eredmény (Pennsylvania, Michigan és Wisconsin). Ezeken a helyeken még mindig nem számoltak össze rengeteg szavazatot, ugyanakkor a rendelkezésünkre álló adatok arra utalnak, hogyMIND A HÁROM ÁLLAMBAN NAGYON SZOROS VERSENY VÁRHATÓ.
03:58 - Három újabb államban zárnak a szavazókörök
Folytatódik a szavazókörök zárása, keleti idő szerint kedd este 10-kor, azaz magyar idő szerint szerda hajnali 4-kor Montana, Nevada és Utah állam zárja az urnáit. Ezek közül Nevada igazi csatatérállam lett, ahol legutóbb is hajszállal nyert Joe Biden. Felkészül bő egy óra múlva a nyugati part: Idaho, Kalifornia, Oregon és Washington.03:57 - Missouri is Trumpé
A hagyományosan konzervatív Missouri államot Donald Trump nyerte meg, ezzel további 10 elektori szavazatot gyűjtött be. Missouri választói 2016-ban és 2020-ban is elsöprő többséggel szavazták meg a republikánus elnökjelöltet.03:53 - Pennsylvaniában közelednek egymáshoz a jelöltek
31 százalékos feldolgozottságnál tovább szűkült az állás Pennsylvaniában, ahol már csak hat százalékkal vezet Harris. Pennsylvaniát lényegében meg kell nyernie annak a jelöltnek, amely elnök szeretne lenni.03:52 - 61 százalékos feldolgozottságnál Trump vezet Virginiában
Virginia az előzetes kutatások alapján nem számított billegő államnak, ráadásul 2020-ban Joe Biden 10 százalékponttal szerzett több szavazatot a republikánus ellenfelénél, 54:44 arányban nyert. Ennek ellenére a szavazatok 61 százalékának összeszámlálásánál hajszálnyival Donald Trump vezet Kamala Harris előtt. Ez viszont két dologra vezethető vissza: egyrészt az összeszámolt szavazatok között még felülreprezentáltak a választás napján leadott voksok, amelyekben a korábbi elnök jobban teljesített. Másrészt olyan megyékből érkeztek eddig eredmények, ahol négy éve is Donald Trump szerepelt jobban. Ennek ellenére a republikánus elnökjelölt 3-4 százalékponttal jobban szerepelt átlagosan, mint négy éve, így egy szorosabb, de továbbra is demokrata győzelem valószínűsíthető.03:50 - Észak-Karolinában vezet Trump, de szorosabb lehet
Észak-Karolinában 55 százalékos feldolgozottságnál vezetett Trump, de még nem ment el a meccs Harrisnek. 100 ezer vokssal és 3 százalékponttal vezet Trump ebben a fontos csatatér államban, de a legnépesebb megyékben (ahol 4 éve komoly demokrata győzelmek születtek) még nagyon alacsony a feldolgozottság. Cumberland megyéből például még nem küldtek adatot, Biden itt 24 ezer szavazattal verte Trumpot. A Charlotte-ot is lefedő Mecklenburg megyében is csak 10 százalékos a feldolgozottság. A legnépesebb megyében (Wake) már 78 százalék a feldolgozottság. Itt 64 százalékot kapott eddig Harris, azaz 2 százalékponttal többet mint Biden négy éve.03:39 - Bejutott a törvényhozásba az első transz nő
Sarah McBride történelmet ír, az NBC projekciója szerint bejutott a képviselőházba Delaware első körzetéből. Ellenfele a republikánus John Whalen III volt, aki ellen 63 százalékos feldolgozottság mellett 57,6 százalékkal vezet. Ezzel ő lett az első transznemű képviselő a házban. Korábban azt mondta az NBC-nek, a célja az lesz a házban, hogy megtörje a pártoskodás miatti patthelyzetet.03:33 - The New York Times: A verseny Donald Trump felé hajlik
A The New York Times arról ír, hogy becsléseik szerint most este először fordul elő, hogy a verseny Donald Trump felé hajlik. Szűken, de vezet Georgiában és Észak-Karolinában. Ha ezeket az államokat megnyeri, Kamala Harrisnek valószínűleg Michiganben, Pennsylvaniában és Wisconsinban kell majd győznie – „ez reális lehetőség, de nem kis feladat” – összegezték.03:31 - Eldőlt az első csatatérállam sorsa
A Fox News projekciója szerint Donald Trump republikánus elnökjelölt javára dőlt el Ohio államban az elnökválasztás, ezzel az első csatatérállam sorsa megpecsételődni látszik.Bár az államban a szavazatszámlálás kezdetén egy ideig Kamala Harris vezetett, Trump hamar átvette a vezetést, előnye pedig azóta folyamatosan növekszik. 56,8 százalékos feldolgozottságnál 54,1-45,1 arányban vezet Trump, ez a Fox számára már elég volt ahhoz,
HOGY TRUMP JAVÁRA ÍRJA AZ ÁLLAM JELENTŐS, 17 FŐS ELEKTORI DELEGÁCIÓJÁT.A többi csatatérállam sorsa még nem dőlt el, de részeredmények már érkeztek. Ezek alapján Trump határozottan vezet Georgiában, és szerényebb előnnyel Észak-Karolinában, valamint Virginiában és Wisconsinban. Michiganben és Pennsylvaniában egyelőre Kamala Harrisnek áll a zászló.
03:23 - Így állnak a csatatérállamok
A választást hét billegő állam dönti majd el, közülük a következő háromban lesz eredmény a leghamarabb: Michiganben, Pennsylvaniában, valamint Georgiában. A részeredmények jelenleg pedig az alábbiak:- Michiganben 10 százalékos feldolgozottság mellett Harris 53-46-re vezet,
- Pennsylvaniát 18 százalékos feldolgozottság mellett szintén Harris vezeti 61-38-ra,
- Georgia-ban azonban már Trump vezet, 70 százalékos feldolgozottság mellett, 53-47 százalékra.
Tehát jelenleg továbbra is megjósolhatatlan a 2024-es választás eredménye.
03:21 - Csupán két százalékos feldolgozottságnál Trump vezet Wisconsinban
Bejöttek az első eredmények Wisconsinban, egy másik középnyugati csatatérállamban. Mindössze két százalékos feldolgozottságnál 61-37 arányban Trump vezet.03:21 - Floridában hatalmasat nyert Trump
Utoljára 1988-ban nyertek nagyobbat a republikánusok Floridában. Trump a voksok 95 százalékának a megszámolását követően 56 százalékkal vezet. Az összes itteni megyében jobban szerepelt, mint négy éve. Miami-Dade megyében (ahol a lakosság 70 százaléka latino, többségében kubai), 2020-ban Biden még 53 százalékkal nyerni tudott, idén Trump fordítani tudott és 55 százalékkal behúzta a legdélebbi és legnépesebb megyét.03:20 - Jól áll Trump Georgiában, nagyot javított a négy évvel ezelőttihez képest
A billegő Georgia államban, ahol négy évvel ezelőtt meglepetésre Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást, jelenleg a szavazatok kétharmadának összeszámlálásánál a republikánus Donald Trump áll jobban, átlagosan 1 százalékponttal. Ráadásul 2020-ban 0,23 százalékpont volt a különbség a két jelölt között, így ez akár a Demokrata Párt számára is végzetes lehet. Annak ellenére, hogy öt megyében is 15 százalékpontot javított Kamala Harris a korábbi demokrata eredményen, a megyék többségét tekintve azonban a republikánus jelölt javított többet.03:17 - Újabb adatok érkeztek, Trump – Harris: 177-99
Az újabb frissítések szerint az alábbi államok dőltek el:- Trump vitte Nebraskát, Dél-Dakotát, Észak-Dakotát, Ohio-t, Texast, valamint Wyomingot,
- ugyanakkor Harris nyert New Yorkban.
Így a jelenlegi állás a New York Times becslése szerint 177-99-re változott Fontos: ezek közül egyik sem csatatérállam.
03:12 - Donald Trump újabb államokat húzott be
Donald Trump republikánus elnökjelölt elnyerte Észak-Dakota (3), Dél-Dakota(3), Wyoming (3) és Texas (40) államokat a CNN közlése szerint. Az AP Louisiana államot (8) is a republikánus jelöltnek adta már, valamint Ohiót (17) A zárójelekben az elnyert elektori szavazatok száma látható, a győzelemhez 270-et kell összegyűjteni.A győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
03:11 - Elemezték az eddigi adatokat: ez nagyon jól fest Donald Trump szempontjából
A Sky News adatelemzéssel foglalkozó újságírója górcső alá vette azokat a megyéket, amelyekben 90 százalék feletti a feldolgozottság.Mint írta, ezeken a helyeken már össze lehet hasonlítani a voksokat a 2020-as eredményekkel. Az látszik, hogy a 111 megye közül – amelyek 5 különböző tagállamban helyezkednek el –:
- 104 megyében Trump több szavazatot szerzett, mint 2020-ban,
- 5 megyében Harris szerzett több szavazatot a demokraták 2020-as eredményéhez képest,
- 2 helyen pedig többé-kevésbé változatlan eredmény született.
„Ez még mindig nagyon kis hányadát jelenti a teljes lakosságnak, és mindez a keleti államokból származik, de Trump számára ez egyelőre jónak tűnik” – összegezte a Sky News munkatársa.
02:57 - Újabb adatok érkeztek, Trump – Harris: 101-71
Újabb államok dőltek el az eddig megszámolt szavazatok, illetve a becslések alapján:Trump vitte Arkansas-t (és feltehetően Missouri-t)
Harris pedig megnyerte Delaware-t, Illinois-t, valamint New Jersey-t.
Az állás a The New York Times szerint 101-71-re módosult, azonban még egy billegő állam se dőlt el. (Egyes felületeken az adatok eltérhetnek egymástól, mert más becsléseken alapulnak, de az irányadó adatok megegyeznek.)
02:56 - Kulcsállamokban fordított Trump!
Elemzői
közhely, hogy az Egyesült Államok elnökválasztása a csatatérállamokban
dől el. Az eredményeső első cseppjei még teljesen biztos államokból
kezdtek hullani, most viszont már a csatatérállamokból is elindult az
eredményszolgáltatás.
Az egyik legkiélezettebb versenyt ígérő, az
amerikai Délhez tartozó Georgiában továbbra is egyértelmű Trump előnye.
A szavazatok 52,3 százalékát értékelték ki eddig. A 16 elektorral bíró
államban a közvélemény-kutatások átlaga szerint több mint 2 százalékos
Trump-előny mutatkozott a kampányban, s Trump vezet is, mégpedig
55,1-44,3 arányban.
A szintén csatatérállam Virginiában 39,4
százalékos a szavazatok feldolgozottsága. Itt Harris vezetett hosszú
ideig, de Trump a legfrissebb adatok szerint átvette a vezetést: 49,4-49
arányban veri jelenleg ellenfelét. Észak-Karolinában, ahol a
közvélemény-kutatások valamivel 1 százalékon túli Trump-előnyt jósoltak,
20,5 százalékos feldolgozottság mellett Trump fordított: a republikánus
jelölt javára 52,6-46,5 az arány.
Egyelőre Kamala Harris örülhet további két kulcsfontosságú csatatérállam részeredményeinek is:
Pennsylvaniában,
a talán legfontosabb billegő államban 10,8 százalékos
feldolgozottságnál 70,6-28,5 százalékra, határozottan vezet. Michiganben
még alacsony, 5,6 százalékos a szavazatok feldolgozottsága, de
határozott, 55,7-42,4 arányú Harris-előny mutatkozik.
Ohióban
41,4 százalékos feldolgozottságnál úgy tűnik, fordított Trump: a
szavazatarány a republikánus jelölt javára 50,6-48,7 százalék.
02:54 - Arkansast is megnyerte Donald Trump
Donald Trump republikánus elnökjelölt megnyerte Arkansas államát, és hat elektori szavazatát az amerikai sajtó közlése szerint.
A
győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első
megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási
preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási
eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik
jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket
gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még
akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
02:44 - AP: Trump nyert Dél-Karolinában
Az
AP, valamint az ABC News, és a CBS News szerint is Donald Trump nyerte
meg Dél-Karolinát, és kilenc elektori szavazatát, ahogy az várható volt.
A
győztest ilyenkor még csak az amerikai sajtó hirdeti ki, az első
megszámolt szavazatok, a nem a győztes személyét, hanem szavazási
preferenciákat mérő exit poll eredmények és a korábbi választási
eredmények figyelembevételével, miután úgy ítélik meg, hogy az egyik
jelölt már behozhatatlan előnyre tett szert. Ezeket a bejelentéseket
gyakorlatilag hivatalos eredményként szokta elfogadni mindenki, még
akkor is, ha még nem számolták meg az összes szavazatot.
02:43 - Óriási bravúr: Megnyerte Floridát Donald Trump
Bár
az elmúlt elnökválasztási ciklusokban Florida – jelentős részben a
demokrata vezetésű államokból áttelepülők miatt – időnként
csatatérállamnak minősült, most a Fox és a CNN egybehangzó előrejelzései
szerint Donald Trump fölényesen megnyerte az államot, annak harminc
elektorával együtt.
Florida az amerikai elnökválasztások során a
harmadik legfajsúlyosabb állam; csak az 54 elektort számláló
Kaliforniának és a 40 elektorral bíró Texasnak van több küldötte nála.
Trump
a jelenlegi állás szerint, a szavazatok 86,9 százalékának kiértékelését
követően 55,7-43,4 arányban vezet Kamala Harrisszel szemben. Ez részben
az elnökjelölt, részben a javára visszalépett, helyben rendkívül
népszerű republikánus kormányzó, Ron DeSantis érdeme.
0 Megjegyzések