Az agyunknak, az elménknek is jót tesznek az illóolajok. Az aromaterápia erre is lehetőséget ad. Gondoljunk csak arra, hogy milyen kellemes érzések és gondolatok uralkodnak el rajtunk, ha megérezzük a levendula illatát, vagy belépve egy lakásba a citromfű illatát érezzük. Ezek az illóolajok nagyon jól stimulálják az agyat, és vannak olyanok is, amelyek kifejezetten az elmére, a testre és a lélekre hatnak. Mutatunk is most ezek közül néhányat!
A rózsaillóolaj kiegyensúlyozó hatással bír, és fokozza a jóllét érzését. Nagyon hatékonyan csillapítja az idegességet, és stressz esetén is számíthatunk a segítségére.
Az illóolajokat már az ókori Egyiptomban is használták: testolajokat és parfümöket készítettek gyógynövényekből. Például Egyiptomban is ismerték a borsmentát, a levendulát és a kakukkfüvet is.
Az aromás olajokat a hagyományos kínai és indiai orvoslás is felfedezte, és előszeretettel alkalmazta a természetes gyógyítás során. Gyógynövények közül kedvelték a fahéjat, a gyömbért és a szantálfát.
Az ókori görögök is lelkesedtek az aromaterápia iránt. Ebben az időszakban népszerű gyógynövénynek számított a szantálfa, a majoránna, a kömény és a borsmenta.
Az illóolajok az elmúlt évtizedekben is nagy népszerűségre tettek szert, mivel az alternatív gyógyászat és a természetes életmód iránti érdeklődés továbbra is növekszik. Nézzünk is meg néhány illóolajat és azok gyógyhatásait!
A levendula-illóolaj támogatja a pihenést és az alvást. Bőrbetegségek, égési sérülések és rovarcsípések esetén is számíthatunk a segítségére. Az izomfeszülést is csillapítja, hiszen nagyszerű izomlazító hatással rendelkezik.
Az eukaliptusz-illóolaj légzőszervi betegségek esetén nyújthat hathatós támaszt. Megfázás és influenza esetén igazi áldás lehet a használata.
A teafa olaja különféle bőrbetegségeket is gyógyít, de hatékony a fejbőr korpásodása vagy körömgomba esetén is. Az influenza tüneteit is csökkenti és antibakteriális hatása miatt levegőillatosításra is használhatjuk.
A jázminillóolajra akkor is számíthatunk, ha rossz a kedvünk, ugyanis fokozza a hangulatot. Talán nem véletlen, hogy a jázmin sok női parfümben is helyet kap.
A zsálya csökkenti a menopauza során fellépő kellemetlen tüneteket, és még a menstruáció alatt jelentkező görcsöket is csillapítja.
A tömjén illóolaja szintén kiváló légzőszervi megbetegedések esetén, például nagyon hatékonyan képes enyhíteni az asztma tüneteit. Ha sokat szorongunk, akkor is számíthatunk a tömjénre, mivel remek nyugtató hatásokkal rendelkezik. Ha pedig éppen meditálni készülünk, akkor is önthetünk egy kevés tömjénillóolajat az aromadiffúzorba.
A borsmenta nagyon hatékonyan csillapítja az emésztési panaszokat. Mivel hűsítő tulajdonságokkal is rendelkezik, így ízületi és izomproblémákra is kiváló. Bedörzsölőként is használhatjuk valamilyen hordozóolajjal elkeverve.
Ha szeretnénk megtisztítani a szoba levegőjét, illetve szeretnénk elkerülni az influenzát és a megfázást, nincs is más dolgunk, mint a borsmenta-, az eukaliptusz- és a citromillóolajat összekeverni, és ezt a keveréket a diffúzorban használni.
0 Megjegyzések