Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Több mint 40 millió amerikai már leadta szavazatát


Az amerikai elnökválasztás során a legtöbb polgár élhet a korai szavazás lehetőségével. Országszerte már 43 millióan adták le voksukat.

Bár hivatalosan november 5-e az amerikai elnökválasztás napja, az amerikai polgárok döntő többsége már korábban leadhatja voksát.

Míg 2000-ben a szavazók mintegy 40 százalékának volt erre lehetősége, most már 97 százalékuk élhet a korai szavazás lehetőségével, ha szeretne

– írja a CBS News amerikai hírtelevízió.

Joe Biden jelenlegi amerikai elnök például a napokban Delaware-ben adta le szavazatát.


Márpedig úgy tűnik, idén minden eddiginél népszerűbb a korai szavazás. A fontos csatatér államként kiemelt figyelmet élvező Georgiában például kétmillió felett jár a leadott szavazatok száma, országosan pedig már a 43 milliót is meghaladta – számol be róla a The Wall Street Journal amerikai napilap.

A szabályok államonként változnak, mindössze három államban (Alabama, Mississippi, Massachusetts) nem lehet a hivatalos választási nap előtt személyesen szavazni. Másrészt vannak olyan államok is, például Kalifornia, Colorado és Hawaii, amelyek nem csupán korai személyes voksolásra biztosítanak lehetőséget, de minden regisztrált választónak automatikusan kiküldik a szavazólapokat.

Megint máshol személyesen le lehet adni korábban a szavazatokat, a levélben szavazás azonban csak megfelelő indokkal lehetséges, ilyen például Texas, Tennessee vagy Louisiana.

A legtöbb államban a szavazóknak regisztrálniuk kell a választásra, amit korábban csak személyesen tehettek meg, de ma már számos államban van lehetőség az online regisztrációra, sőt a korai választási időszakban akár a szavazat leadásának napján is lehet regisztrálni.
Más államok automatikus regisztrációval állítják össze a választói névjegyzéket. Ebből azonban több államban is problémák adódtak.

Oregonban és a Tim Walz demokrata alelnökjelölt által irányított Minnesotában is arra derült fény, hogy amerikai állampolgársággal nem rendelkezők kerültek be a listába.

A hatóságok ezt azzal magyarázzák, hogy főként a jogosítványok adatai alapján állítják össze a névjegyzéket, márpedig mindkét államban kaphatnak jogosítványt állampolgársággal nem rendelkezők.

A korai választás azonban nem mentes a botrányoktól. Oregon államban például két szavazatgyűjtő ládát is felgyújtottak, és míg az egyikben csupán három szavazat sérült, a másikban több száz semmisülhetett meg − mutat rá a The Washington Post amerikai napilap.


Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések