Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Izrael valószínűleg nem fog csapást mérni Irán nukleáris létesítményeire

Nem valószínű, hogy Izrael a tervezett megtorló támadás során lecsapna Irán nukleáris létesítményeire. Valószínű, hogy a célpont katonai bázisok, hírszerzési vagy parancsnoki és irányítási létesítmények lesznek.

Ezt a The New York Times című amerikai lap írja forrásokra hivatkozva.

Hosszas vita után - többek között az ezt ellenző amerikaiakkal - úgy tűnik, hogy a nukleáris célpontokról lemondtak arra az esetre, ha az irániak újabb csapásokat mérnének Izraelre.

A NYT azt írja, hogy Izrael 22 éve készül az iráni nukleáris létesítmények elleni csapásra, és két éve nyíltan szimulált egy ilyen csapást. Izrael azonban rájött, hogy a földalatti bázisokon nem biztos, hogy komoly károkat tudna okozni 30 ezer fontos amerikai „bunkerromboló bombák” nélkül.

Ennek ellenére Izraelben egyre erősödik a felhívás, amelyet egyesek az Egyesült Államokban is támogatnak, hogy ragadják meg a pillanatot, és az elkövetkező évekre rombolják le az iráni képességeket.

Az amerikai hírszerzés és külső szakértők szerint Teherán „az atombomba megépítésének küszöbén áll”.


Közben az Irán és Izrael közötti feszült helyzet közepette a közösségi médiában arról kezdtek írni, hogy Teherán titokban földalatti nukleáris kísérleteket végzett.

Az erről szóló pletykák október 5-én kezdtek terjedni, miután egy földrengés rázta meg Iránt.


Az ország középső részén fekvő Szemnan tartományban négy fokot meghaladó erősségű föld alatti rengéseket mértek, amelyek Türkmenisztánt is érintették.

Ezt a hipotézist azonban nem erősítették meg - a tömegmédia, a szakértők vagy a hivatalos nyilatkozatok szintjén az iráni földrengés semmiképpen sem kapcsolódott nukleáris fegyver teszteléshez.

A világ vezető országainak hírszerző szolgálatai sem erősítették meg. Éppen ellenkezőleg, tagadják, hogy Iránnak lenne atombombája. Így a CIA igazgatója, Burns tegnap azt mondta, hogy nincs bizonyíték arra, hogy Teherán elhatározta volna egy ilyen fegyver létrehozását. Burns szerint a nyugati titkosszolgálatoknak már előre tudniuk kellett volna, hogy Irán atomfegyverre tett szert.

Oroszország ezzel szemben egyenesen elutasította az iráni földrengések és az atomkísérletek közötti kapcsolatot.

„Az október 5-i iráni szeizmikus eseményekkel kapcsolatban olyan spekulációk merültek fel, hogy azokat valószínűleg nukleáris kísérletek okozták. A CTBTO elemezte a 25 állomás jeleit, és arra a következtetésre jutott, hogy a rögzített hullámformák megfelelnek a korábbi iráni földrengéseknek” - mondta Uljanov, az Átfogó Atomcsend-szerződés Szervezetének orosz képviselője.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések