Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A hollandok azt követelik, hogy Magyarországot rúgják ki a schengeni övezetből


Újabban két holland párt kezdte követelni, hogy kidobjanak minket a schengeni övezetből, indoklásuk szerint a magyar kormány nem ellenőrzi megfelelően a területére belépő orosz állampolgárokat. A követelést természetesen a magyar kormány sem hagyta szó nélkül.

Két holland párt, a progresszív 66-os Demokraták (D66) és a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA)  képviselői kedden arra kérték Dick Schoof holland miniszterelnököt a parlamentben, hogy a csütörtökön kezdődő EU-csúcson szólaljon fel az ügy érdekében. A schengeni tagság felfüggesztése azt jelentené, hogy a magyar határokon újra bevezetnék a határellenőrzést.

Jan Paternotte, a D66 politikusa azt mondta, ameddig Magyarország vörös szőnyeget terít az ellenőrzés nélkül érkező orosz vendégmunkások elé, addig szükségesnek tartja a schengeni tagság felfüggesztését. Tudja, hogy ez nagy lépés lenne, ugyanakkor az oroszok jelentette fenyegetés is nagy, a magyar kormány pedig semmit sem tett a probléma megoldásának érdekében. Paternotte szerint a tény, hogy a szélsőjobboldali Geert Wilders jó barátja Orbán Viktornak, nem szabadna, hogy befolyásolja a holland kormány politikáját.

Henri Botenbal, a CDA elnöke abban bízik, hogy javaslatukat két kormánypárt, a liberális-konzervatív VVD és a jobbközép NSC is támogatja majd korábbi, Magyarországgal kapcsolatos álláspontja miatt. A kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Wilders-féle szélsőjobboldali PVV ugyanakkor határozottan ellenzi a lépést.

Az Index megszerezte a válaszlevelet, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter nevében küldött a kormány az Európai Bizottságnak, miután Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa még augusztus 1-jén fordult a kormányhoz ugyanezzel a problémával. A dokumentumból kiderült: az Európai Unióban élő orosz és belarusz állampolgárok kevesebb mint egy százaléka él Magyarországon. Mint írták, ennél jóval többen élnek Németországban, de Spanyolországban, Olaszországban, Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is

Ebből következően a biztonsági ellenőrzéseket a magyar kormány a korábbival megegyező szinten tartja, az említett állampolgárok számossága pedig nem jelent nagyobb kockázatot, mint a többi tagállamban

– fogalmaztak a levélben.

Hozzátették: nem számítanak arra, hogy a Nemzeti Kártyára jelentkező orosz és belarusz állampolgárok száma számottevően meghaladná a korábban igényelt tartózkodási engedélyek számát. Ezen kívül a kormány úgy látja: az orosz és belarusz munkások érkezése azért sem jelent kockázatot, mert sem nagyságban nem számítanak több igénylőre, másrészt pedig az átvilágítást nem egyszerűsítik, az továbbra is szigorú lesz – emiatt a kormány érve szerint a schengeni övezet többi országára sem jelent fokozott biztonsági fenyegetést a Nemzeti Kártyával rendelkezők.

MTI

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések