Elfogadhatatlannak nevezte Donald Tusk lengyel kormányfő kedden azt az előző napi német bejelentést, miszerint az illegális migráció visszaszorítása érdekében átmenetileg kiterjesztik az ellenőrzést Németország minden határára.
Tusk arra reagált a lengyel nagykövetek kedden kezdődött szokásos évi értekezletén mondott beszédében, hogy Nancy Faeser német belügyminiszter hétfőn bejelentette:
szeptember 16-tól hat hónapra elrendeli vagy meghosszabbítja a határellenőrzéseket a szomszédos országokkal.
Tusk a jó lengyel-német kapcsolatok szószólójának nevezte magát, egyúttal elfogadhatatlannak minősítette a német határellenőrzés elrendelését. Kétségtelennek találta, hogy a szigorításokat a német belpolitikai helyzet miatt vezetik be, nem pedig azon mód miatt, ahogyan Lengyelország a saját határain az illegális bevándorlást kezeli.
A keleti határaink megszervezése, finanszírozása, felfegyverzése tekintetében ma teljes támogatásra van szükségünk Németország és az egész Európai Unió részéről – jelentette ki Tusk.
Közölte: a
lengyel kormány „a legközelebbi órákban” a német korlátozások által
szintén érintett államokhoz fordul, és „sürgős konzultációt” kér tőlük
az uniós színtéren teendő lépésekről. Tusk felszólalásában arra a
hatásköri vitára is kitért, amely az utóbbi hónapokban Andrzej Duda
lengyel elnök és a kormány között a nagykövetek felmentéséről és
kinevezéséről keletkezett.
Tusk és Scholz is lemondta németországi találkozóját
A lengyel miniszterelnök, Donald Tusk nemrég lemondta németországi látogatását, amelyre a héten került volna sor. Tusk egy médiadíjat vett volna át Potsdamban. A díjjal azon kiemelkedő személyiségeket ismerik el, akik erőfeszítéseket tettek a demokrácia és a sajtószabadság erősítése érdekében.
Az eredeti tervek szerint
Olaf Scholz német kancellár beszéddel készült Tusk tiszteletére, azonban mindkét vezető lemondta részvételét, hivatalosan sűrű hazai és nemzetközi kötelezettségeikre hivatkozva.
Tusk helyett Adam Bodnar igazságügyi miniszter képviseli Lengyelországot az eseményen.
Az Euractiv cikke szerint a lengyel–német kapcsolatok az utóbbi időszakban feszültebbé váltak, és Tusk útjának lemondása újabb jelzés lehet a két ország közötti kapcsolatok megromlására.
Az elmúlt években a lengyel kormány és Berlin közötti feszültség elsősorban az Északi Áramlat gázvezeték miatt alakult ki. Különösen feszült a helyzet azután, hogy Berlin kérte egy robbantással gyanúsított ukrán állampolgár kiadatását, amit Varsó elutasított.
A múltbeli konfliktusok ellenére Tusk, aki részben német gyökerekkel rendelkezik, képes lehetne a feszültségek enyhítésére – írja a portál. Korábban Angela Merkel egyik közeli szövetségese volt, nem véletlen, hogy a lengyel konzervatív PiS párt gyakran éppen Berlin iránti állítólagos túlzott odaadása miatt bírálta őt.
Az új lengyel kormány intézkedései az igazságszolgáltatás függetlensége és a közmédia kapcsán hozzájárulhatnának a lengyel–német kapcsolatok javulásához is, bár a közelmúlt eseményei azt mutatják, hogy ez nem lesz könnyű feladat – fogalmaz az Euractiv cikke.
Az eset rávilágít arra, milyen kihívások állnak a két ország vezetői előtt a közös európai célok megvalósítása során, különösen a jelenlegi geopolitikai környezetben. A lengyel–német kapcsolatok jövője így a régió stabilitása és a nemzetközi együttműködés szempontjából is kiemelkedő fontosságú – olvasható az írásban.
(MNO)
0 Megjegyzések