Az Országos Vízügyi Főigazgatóság egy, a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében számolt be arról, hogy a Duna vízállása Nagybajcsnál tetőzésközeli szintet ért el, miközben az árhullám fokozatosan halad lefelé az ország területén.
Az érintett szakaszokon intenzív védekezési munkálatok folynak, a lakosságot pedig arra kérik, hogy kerüljék a gátak környékét, és ne akadályozzák a szakemberek munkáját felesleges jelenléttel vagy fotózással.
Az elmúlt 24-36 órában már nem hullott jelentős csapadék a vízgyűjtő területeken, ennek következtében a Duna felsőbb szakaszain megkezdődött a lassú apadás. Ez az árhullám, melyet korábbi nagy mennyiségű esőzés okozott, fokozatosan vonul lefelé a folyón, és mindenhol meghaladja a III. fokú árvízvédelmi szintet. Budapesten a Duna várhatóan szombaton tetőzik majd, szintén a III. fokot meghaladó vízállással.
Fontos hangsúlyozni, hogy az árhullám minden nap egyre lejjebb ér a folyón, más-más szakaszokon okozva tetőzést. A legfrissebb előrejelzések szerint Nagybajcsnál ma, Komáromnál péntek reggel, Esztergomban pedig péntek este várható a vízszint legmagasabb pontja.
A Rába folyón Árpásig fokozat alatti tetőzésre lehet számítani, míg Győrött a vízszint a III. fokozatot is meghaladja majd. A Lajtánál, Mosonmagyaróvárnál pénteken délelőtt éri el a vízszint a csúcspontot, mely közel lehet a valaha mért legmagasabb vízálláshoz.
Az árhullám által veszélyeztetett területeken állami védekezési munkálatok zajlanak, szükség esetén a társszervek, például a katasztrófavédelem, honvédség és rendőrség is bekapcsolódnak. A Szigetközben továbbra is éjjel-nappal figyelik a gátak állapotát, és hasonló intézkedések várhatók a Dunakanyarban is. Az ország déli részén, például Bátán és Dunaszekcsőn már elkezdték a védművek megerősítését, hogy felkészüljenek az árhullám érkezésére. A hatóságok ismételten arra kérik a lakosságot, hogy ne menjenek a gátakra nézelődni vagy fotózni, ezzel is támogatva a védekezési munkálatokat.
0 Megjegyzések