2022 júliusa után ismét globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a majomhimlős esetszámok világszerte tapasztalható megugrása miatt. Az erről szóló szerdai rendkívüli ülésen a jelenlévők egyhangúlag szavazták meg a döntést.
Ez a besorolás a WHO által kiadható legmagasabb fokú riasztás, a szervezet főigazgatója, Tedrosz Gebrejeszusz pedig a szerdai bejelentésében azt mondta, a következő napokban és hetekben a szervezet mindent meg fog tenni, hogy összefogja a járványra adott választ, és szorosan együtt fog működni az érintett országokkal.
Két évvel ezelőtt a majomhimlő összesen nagyjából 100 ezer embert érintett összesen 116 országban, beleértve ebbe Magyarországot is, ahol 71 volt a beazonosított fertőzöttek száma.
Akkor nagyjából kétszázan haltak meg a betegségben, a nagy részük biszexuális és meleg férfi volt. Az idén év elején kezdődött járvány ennél sokkal súlyosabbnak tűnik.
Csak a Kongói Demokratikus Köztársaságban 14 ezer ember fertőződött meg, és 524-en meg is haltak, a betegség pedig olyan afrikai országokban is felütötte a fejét, ahol korábban még soha. A most keringő variáns most először szexuális úton is terjed, és egyaránt érint fiatal nőket és férfiakat is, emellett pedig virulensebb, és egyelőre halálosabbnak is tűnik – 2 éve a fertőzöttek 0,2 százaléka halt bele, most nagyjából 3.
A majomhimlő ellen létezik két oltás is, a WHO pedig a napokban arra kérte a potenciális gyártókat, hogy nyújtsanak be kérelmet annak érdekében, hogy gyorsított eljárásban tudják elfogadtatni a vakcináikat. Boldogkői Zsolt biológus, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára az RTL Híradójának azt mondta, a betegség várhatóan Európában és Magyarországon is megjelenik majd.
Arról is beszélt, hogy egyelőre csak azoknak ajánlja a Magyarországon is elérhető védőoltást, akik Afrikába utaznak.
"WHO is committed in the days and weeks ahead to coordinate the global response, working closely with each of the affected countries, and leveraging our on-the-ground presence, to prevent transmission, treat those infected, and save lives.
— World Health Organization (WHO) (@WHO) August 14, 2024
I thank the Emergency Committee for its…
0 Megjegyzések