Érdekesség: 2003-ban Lettországban a népszavazáson a közigazgatási egységek a következőképpen szavaztak az EU-csatlakozásra (a piros a nemek többségét jelöli).
Lettországban a "nem állampolgárok", akikkel idén is volt szerencsém találkozni a határon és meséltem is róluk, olyan személyek, akik a Szovjetunió összeomlása után Lettország területén éltek, de nem lettek automatikusan lett állampolgárok. Ezek az emberek orosz nemzetiségűek és jogi státuszuk különbözik az állampolgárokétól. Másodrendű állampolgárok, ha úgy tetszik.
A "nem állampolgárok" rendelkeznek bizonyos jogokkal és kötelezettségekkel Lettországban, például szabadon utazhatnak az Európai Unión belül és rendelkeznek egészségügyi ellátáshoz való joggal, de vannak korlátozások is, mint például nem szavazhatnak a parlamenti választásokon és nem választhatók közhivatalra, nem lehetnek például polgármesterek. Az önkormányzati választásokon sem vehetnek részt. És ezen a népszavazáson sem vehettek részt. Akkor kicsit színesebb lenne a térkép. Az orosz kisebbség által dominált részeken úgy lett ennek ellenére ilyen a térkép, hogy ekkora már felnőtt egy generáció a Szovjetunió után, aki lett állampolgár lett. Illetve sok lett nemzetiségű orosz nyelvű életet is él és Oroszországhoz kötődik.
Tehát, Lettországban a "nem állampolgárok" nem rendelkeznek szavazati joggal sem a parlamenti, sem az önkormányzati választásokon. Az ország mégis megfelelt az EU kritériumainak, ahogy más országok is (ld. Beneš-dekrétumok).
20 évvel később, Lettországban 2024-ben még mindig körülbelül 180 000 "nem állampolgár" él.
Az országban 1 millió 800 ezren élnek. A lakosság 10%-a nem állampolgár.
Thuróczy Richard
0 Megjegyzések