Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Trump hatalomra jutásától tartva Kína óriási titkos élelmiszer- és energiakészleteket hoz létre


Az elmúlt években a kínai gazdaság az ingatlanpiaci válság miatt szenvedett, az ország hatóságai fel kívánják hagyni az erőforrás-intenzív iparágakat, és ezért az ország fogyasztói étvágyának is meg kell változnia. Ennek azonban éppen az ellenkezője történik: Kína hatalmas titkos termék-, nyersanyag- és energiahordozó-tartalékokat hoz létre. 

Erről ír a brit The Economist magazin.

Tavaly Kína számos alapvető nyersanyag importja rekordot döntött, és mindenféle áru behozatala volumenben 16 százalékkal nőtt. És ez a növekedés 2024-ben is folytatódik, a magas árak ellenére.

Az USA előrejelzése szerint például Kína búza- és kukoricakészletei hamarosan a világ búzakészleteinek 51, illetve 67 százalékát teszik majd ki.

Kína a szükséges nyersanyagok és élelmiszerek nagy részét importálja. Ez a dinamika azonban nem tükrözi a növekvő fogyasztást, tekintettel az ország gazdasági nehézségeire. A The Economist szerint Peking azért halmozza fel az erőforrásokat, mert attól tart, hogy ha Donald Trump megnyeri a választásokat, megpróbálhatja elvágni Kína legfontosabb ellátási útvonalait, vagy elhúzódó konfliktusba kezd Tajvan miatt.

Eközben a stratégiai tartalékok kiépítésének folyamata több mint 10 évvel ezelőtt kezdődött a készletek tárolásához szükséges infrastruktúra bővítésével - nemcsak állami, hanem magántulajdonban is, amelyhez a kormány válság idején hozzáférhet. Hatalmas mennyiségű élelmiszert, fémet és üzemanyagot pumpálnak oda.

Ez a felhalmozás aggasztja Washingtont - mert a nyersanyagárak emelkedésével felpörgetheti az inflációt, de azért is, mert Kína olyan termékeket kap, amelyekre magának Amerikának is szüksége lehet egy elhúzódó konfliktus túléléséhez Pekinggel - írja a magazin.

Emellett az amerikaiakat a kínai felhalmozás a kínaiak katonai felhalmozásával összefüggésben is aggasztja.

Az USA azonban egyelőre úgy véli, hogy ez védelmi célokat szolgál, nem pedig egy Tajvan elleni támadás előkészítését.

Trump ténylegesen kereskedelmi háborút folytatott Kínával. Télen pedig a Washington Post azt írta, hogy újraválasztása esetén újabb nagy gazdasági támadásra készül Kína ellen, ami globális kereskedelmi háborút idézhet elő.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések