A nyilvános adatok szerint csak úgy dőlt a pénz a tavalyi évben a magát független-objektívnak nevező Youtube-csatornához.
Gulyás Márton csatornája még 2015-ben indult el, a Partizán Rendszerkritikus Tartalomelőállításért Alapítvány égisze alatt. Az alapítvány vezetője Gulyás Márton, aki korábban baloldali aktivistaként és mozgalmárként vált ismertté. A szervezet megalakulása óra rendszeresen vesz részt nemzetközi pályázatokon, melyekből rendre jelentős külföldi támogatásokhoz jut – írta meg a Magyar Nemzet.
A Partitán csapata 2021 decemberében nyilvánosságra hozta, hogy részt vettek a The Foundation for Democracy and Pluralism meghívásos pályázatán, amely által 200 ezer dollárt nyertek el, ami körülbelül 67 millió forintnak felel meg.
A meghívásos pályázatok mellett egy idő után a külföldi támogatások is megjelentek. Gulyás Márton korábban egy videóban ismerte el, hogy az amerikai National Endowment for Democracy (NED) 98 ezer dolláros, azaz 34 millió forintos támogatást nyújtott a Partizán 2022-es választási roadshowjára.
Az idő előrehaladtával egyre nyilvánvalóbbá vált a külföldi finanszírozás. Gulyás Márton nem titkolta, hogy amerikai pénzekből is finanszírozzák őket. Sőt azt sem, egy amerikai kormány által finanszírozott egy hónapos ösztöndíjprogramon is részt vett.
Az elegendő pénzügyi források birtokában, 2023-ban a Partizán kiemelkedően aktív szereplőjévé vált a magyar közéletnek, és erre bizony a Mandiner.hu cikke már június 1-én felhívta a figyelmet. Novemberben bejelentették új politikai műsorukat, a Vétót, amelynek egyik műsorvezetője Ruff Bálint, korábbi SZDSZ-es kabinetfőnök, jelenleg Botka László szegedi polgármester politikai tanácsadója. A műsor fókuszában az ellenzék kritikai bírálata állt, annak szándékával, hogy ily módon „kihozva belőlük a legjobbat” pár lépéssel közelebb kerülhessenek a hőn áhított kormányváltáshoz.
2024 elején Gulyás Márton készítette az első interjút a baloldal új üdvöskéjével, Magyar Péterrel, amely videó már több mint 2,5 millió megtekintésnél jár. Hogy Magyar felemelkedése és az (ó)baloldal leváltása pontosan milyen anyagi hasznot is hozott a Partizánnak, az majd csak a jövő évi beszámolójukból derül ki.
A tavalyi adatok alapján a Partizán saját tőkéje 2023-ban több mint háromszorosára nőtt, 121,7 millió forintról 397,4 millió forintra.
Az értékesítés nettó árbevétele ugyan felére csökkent, 12,7 millióról 6 millió forintra, de az alapítvány így is sikeres évet zárt, profitja több mint hétszeresére, 38,8 millióról 275,7 millió forintra emelkedett. A Partizán egyéb bevételei is közel duplájára, 471,4 millióról 902,7 millió forintra nőttek.
Ezek főként támogatásokból származnak, 32,5 millió forint adományokból és 192 millió forint az 1 százalékos adófelajánlásokból. Emellett közel 573 millió forint külföldi támogatást kaptak. Utóbbi esetében a támogatók kilétét nem részletezték.
Az adatok alapján, a Partizánt tavaly közel kétharmados arányban külföldről finanszírozták.
0 Megjegyzések