Vasárnap az X-en közzétett közleményében jelentette be Joe Biden amerikai elnök, hogy visszalép a jelöltségtől, nem indul az elnökválasztáson. Ebben azt írta, hogy az szolgálja leginkább a Demokrata Párt és az Egyesült Államok érdekeit, ha visszalép. Ezután kizárólag arra kíván koncentrálni, hogy teljesítse elnöki kötelességeit a hátralévő időben. Azt ígérte, hogy a nemzethez intézett beszédében később további részleteket fog elárulni döntésével kapcsolatban.
Az amerikai Axios hírportál csütörtökön azt pedzegette, hogy Biden akár már a hétvégén lemondhat. Az utóbbi időben színfalak mögött helyeztek hatalmas nyomást az elnökre saját párttársai, köztük olyan vezető személyiségek, mint Chuck Schumer szenátusi elnök vagy Nancy Pelosi volt házelnök.
A demokrata politikusok szerint Biden esélytelen a győzelemre Donald Trumppal szemben, az ország érdekében így más jelöltnek kell megmérkőznie a volt amerikai elnökkel.
— Joe Biden (@JoeBiden) July 21, 2024
Bár Biden fölényesen megnyerte pártjának előválasztását tavasszal, július közepére elfogyott a levegő körülötte. A fordulat a június végi televíziós elnökjelölti vita után jött el, amin Biden katasztrofálisan szerepelt. A 81 éves politikus gyakran elvesztette beszédének fonalát, sokat dadogott, és nem tudta befejezni az elkezdett mondatait.
A vitát követően a demokrata elit elkezdett pánikolni, a híresen liberális beállítottságú New York Times például szerkesztőségi állásfoglalásban kérte az elnököt, hogy lépjen vissza. Bár eleinte úgy tűnt, Bidennek sikerül úrrá lennie a pártlázadáson, idővel egyre több demokrata képviselő követelte nyilvánosan a visszalépését, ezzel párhuzamosan pedig a párt nagyobb donorai azzal kezdtek el fenyegetőzni, hogy elzárják a pénzcsapot, ha Biden marad a jelölt.
A héten egy interjúban Biden azt mondta, elgondolkodna a visszalépésen, ha kiderülne, hogy valamilyen egészségügyi problémája van. Pár órával később lett nyivános az elnök koronavírus-diagnózisa, ami miatt beszüntette kampányeseményeit, és visszavonult Delaware állambeli otthonába. Az izolációja alatt röppentek fel a hírek, miszerint az ettől eddig mereven elzárkózó elnök komolyan fontolgatja a visszalépést.
Az nem volt egyértelmű, vajon beáll alelnöke, Kamala Harris mögé, vagy egy nyílt jelöltállító gyűlés (open convention) mellett teszi le a voksát. Utóbbi esetben a Demokrata Párt más politikusai is megmérkőzhetnek az elnökjelöltségért, amiről végső soron a jelöltállításért felelős delegáltak fognak dönteni.
Utoljára Lyndon Johnson lépett vissza az újraválasztását célzó folyamatból 1968-ban.
Frissítés
️Biden támogatta Kamala Harris demokrata jelölt indulását. A jelölésről a Demokrata Nemzeti Konvenciónak kell döntenie.
A jelenlegi amerikai elnök azt tanácsolja támogatóinak, hogy adakozzanak Harris kampányára, erről az X közösségi oldalon írt.
My fellow Democrats, I have decided not to accept the nomination and to focus all my energies on my duties as President for the remainder of my term. My very first decision as the party nominee in 2020 was to pick Kamala Harris as my Vice President. And it’s been the best… pic.twitter.com/x8DnvuImJV
— Joe Biden (@JoeBiden) July 21, 2024
0 Megjegyzések