A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Eutanázia: egy fiatal holland nő azért akarja megöletni magát mert depressziós


Zoraya Ter Beek depresszióra, autizmusra és borderline személyiségzavarra hivatkozva kérte, hogy vessenek véget az életének.

Megrázó történetet közölt nemrég a Free Press. Beszámolójuk szerint egy 28 éves, fizikailag makk egészséges holland nő azzal a kéréssel fordult a hatóságokhoz, hogy 

májusban vessenek véget az életének, mivel súlyos mentális problémákkal küzd. 

Felsorolásában a depresszió, az autizmus és a borderline személyiségzavar is szerepel.

A 28 éves Ter Beek egy kis faluban él a német határ közelében 40 éves barátjával. Azt követően döntött az eutanázia mellett, hogy közölték vele az orvosai, nem tudnak érte többet tenni, 

nem fog javulni az állapota.

Egyre többen döntenek a halál mellett Nyugaton

A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugati trendek azt mutatják, hogy egyre többen döntenek a halál mellett, akkor is, ha betegségük nem halálos, vagy akár még kezelhető. Ter Beek története is ebbe a mintázatba illik bele.

Ter Beek azt is elmondta, hogy a nappalijában fogják „elaltatni” egy kanapén. 

Az orvos először nyugtatót ad majd neki, majd egy gyógyszert, ami leállítja a szívét. 

A barátja végig mellette lesz. 

Temetés nem lesz, ugyanis azt kérte a barátjától, hogy szórja szét a hamvait „egy szép helyen az erdőben”, amit előtte együtt kiválasztottak.

„Könnyebben lemondanak a pszichiátriai betegségekkel küzdők a felépülésükről”

A legtöbbeknél 

a végső döntés hátterében mentális egészségügyi problémák, mint például a depresszió vagy a szorongás áll, 

amelyet a gazdasági bizonytalanság, az klímaszorongás, a közösségi média és egyéb tényezők csak tovább erősíthetnek.

A Free Pressnek Stef Groenewoud, a holland Kampeni Teológiai Egyetem egyik egészségügyi etikusa így fogalmazott:

az egészségügyi szakemberek könnyebben lemondanak a pszichiátriai betegségekkel küzdők felépüléséről, mint korábban.”

A lap ismertette, hogy a világon elsőként Hollandiában legalizálták az eutanáziát, a jelentkezők száma pedig folyamatosan növekszik. 2022-ben például 8720 eutanáziát végeztek az országban, ami az ottani halálesetek 5 százalékát jelentette.


Belgiumban is drasztikusan megnőtt az eutanáziát kérők száma

Véleményrovatunk állandó szerzője, Francesca Rivafinolli már tavaly nyáron is több írást szentelt a témának. Az egyikben úgy fogalmazott, hogy „ha már az egészségtudatos, rogyásig cangázó hollandoknál is egyre több az eutanázia, akkor sejthetjük, hogy kábé mire lehetne számítani Magyarországon”.

Ugyanebben a cikkben olyan adatokat is ismertetett, hogy bár azt állítják, hogy „az eutanáziára lehetőséget adó országokban nem nőtt meg a halálesetek száma”, de ez ebben a formában tényszerűen nem igaz – Hollandiában például 2012-ben 141 ezren haltak meg, 2022-ben 170 ezren. Ami túlnyomórészt természetesen a népesség elöregedéséből adódik, de az is tény, hogy ugyanezen időszak alatt 

az eutanázia eseteinek száma több mint kétszeresére nőtt (4188-ról 8720-ra)”.

Majd azzal folytatta, hogy „Belgiumban 2002-ben legalizálták az eutanáziát: 2003-ban összesen 235 esetben került rá sor, míg 2022-ben már 2966-szor. Ez húsz év alatt 1162 százalékos növekedés, pedig azt igazán nem gondolhatjuk, hogy ebben a húsz évben ennyire drasztikusan romlottak az orvostudomány lehetőségei” – sorolta munkatársunk.

Van, ahol már üzletág épül az „élményhalálra”

Egy másik szemléjében pedig arra is rámutatott, hogy 

a tengerentúlon még rosszabb a helyzet: valóságos biznisz kezd felépülni az eutanáziára. 

„Kanadában akár wellnesshétvége keretében is szervezhetünk magunknak »élményhalált«”.

Sőt, egyes becslések szerint a 2016-os legalizáció után napjainkban már a québeci halálozások több mint 7 százaléka történik kérésre, orvosi injekcióval.

(Mandiner)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések