Negyvenhat éve, 1978. január 6-án, vízkereszt napján hozta a magyar koronázási jelvényeket a Parlamentbe az Egyesült Államok akkori külügyminisztere. Ekkor tért haza a Szent Korona is.
A Szent Korona visszaszolgáltatása az Egyesült Államokból Magyarországra - 1978. január 6.
“Bizalommal kérem Elnök Urat, mentse meg a koronát. A szent koronát az új magyar kereszténység kapta Szilveszter pápától 1001-ben Szent István, az első magyar király számára. Csaknem ezer éven át minden magyar királyt ezzel koronáztak meg. Ez hazánk és kereszténységünk ősi mivoltának pecsétje, a világon egyedülálló keresztény és alkotmányos szimbólum” – Mindszenty József, 1964. augusztus 24.-én írt elevele Lyndon B. Johnson amerikai elnöknek (részlet).
Az átadásra a megállapodás értelmében az amerikai nép képviseletében Budapestre érkező hivatalos delegáció 25 főből állt. Őket tucatnyi szakértő, tolmács, segítő kísérte. A küldöttségnek számos magyar származású tagja volt, köztük Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas professzor, Károly Elemér (Elmer Charles), a William Penn Association (a legnagyobb amerikai magyar biztosítótársaság) elnöke, valamint Gombos Zoltán clevelandi laptulajdonos.
A delegáció tagja lett a magyar kommunista rendszernek szóló fricskaként néhány olyan amerikai magyar is, akiket korábban kiutasítottak Magyarországról, mint Deák István történész professzor, a Columbia Egyetem Kelet-Európai Intézetének igazgatója. Az Amerika Hangja és a Szabad Európa Rádió tudósítói is zavartalanul beutazhattak, a SZER története során először közvetített élőben Budapestről.
Magyar részről 50 fős hivatalos küldöttség jelent meg
az 1978. január 6-i átadási ceremónián, valamint különböző társadalmi
szervezetek képviseletében további 200 főt hívtak meg. Az amerikai
delegáció vezetője Cyrus Vance külügyminiszter, az elnök személyes
képviselője volt, a magyar fogadó bizottságé Apró Antal, az országgyűlés
elnöke.
Az átadási ünnepség négy órakor kezdődött az Országház kupolacsarnokában. A magyar és az amerikai himnusz elhangzása után Cyrus Vance mondott beszédet, méltatva a történelmi amerikai-magyar barátságot. Idézett Carter elnök Losonczi Pálhoz, az Elnöki Tanács elnökéhez intézett leveléből, majd hivatalosan átadta Apró Antalnak a regáliákat. Kezet fogtak a koronaékszerek felett, majd Apró is beszédet mondott. Kiemelte:
“Az
államforma, a társadalmi rendszer gyökeres megváltozása nem
csökkentette népünk tiszteletét államiságunk ezen ezeréves jelképei
iránt. Hazánk lakossága örömmel és megelégedéssel fogadta a hírt, hogy a
korona és a koronázási ékszerek végérvényesen visszakerülnek
Magyarországra” – Apró Antal.
Az ünnepség után Losonczi Pál is
fogadta az amerikai delegációt a Parlament Munkácsy-termében, majd Apró
Antal díszvacsorát adott az amerikai delegáció tiszteletére, és
elhangzottak előre megírt és egyeztetett pohárköszöntők.
A Szent Koronát és a regáliákat 1978. január 31-ével állították ki a nyilvánosság számára a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az első két évben közel kétmillió látogató tekintette meg a koronaékszereket.
A Szent Korona visszaszármaztatása Magyarországra hosszú és bonyolult folyamat eredménye volt. Szerepet játszott ebben a történetben a hidegháború enyhülése, a magyarországi belpolitikai konszolidáció, egyesült államokbeli belpolitikai fejlemények egyaránt. A döntő azonban az Egyesült Államok és Magyarország közötti államközi kapcsolatok fokozatos normalizálódása volt.
Vízkereszt
A
vízkereszt az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus
megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe:
a napkeleti bölcsek imádása (és korábban, a karácsony ünnepének kialakulása előtt Jézus születése);
Jézus megkeresztelkedése a Jordánban;
Jézus első csodája (a víz borrá változtatása) a Kánai menyegzőn.
Ezek
közül később keleten Jézus keresztsége lett hangsúlyos (erre emlékeztet
a vízszentelés), nyugaton pedig a napkeleti bölcsek látogatása került
előtérbe – olyannyira, hogy a római katolikus egyház a Második vatikáni
zsinat óta csak ezt ünnepli vízkeresztkor, a többit más napokra
helyezték át.
Január 6-án ünnepli a katolikus egyház vízkeresztet, azaz Jézus Krisztus megjelenésének ünnepét. A magyar vízkereszt elnevezés az ilyenkor hagyományosan végzett vízszentelésből eredeztethető.
Vízkereszt a karácsonyi ünnepkör zárónapja. Ezen a napon utoljára gyújtjuk meg a gyertyákat a karácsonyfán, majd lebontjuk a fát. Vízkeresztkor kezdődik a Farsang, ami hamvazószerdáig, a húsvétot megelőző 40 napos böjt kezdetéig tart.
0 Megjegyzések