A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Videón, ahogy meteor csapódik a Holdba


Hatalmas villanásra lett figyelmes Daichi Fujii japán csillagász február végén az éjszakai égbolton. A Hold megfigyelésére beállított kamerák lencsevégre is kapták az ezt okozó eseményt, amely során egy meteor csapódott be a Hold felszínébe – írja a Space.com.


Amint arról a 24.hu hírt adott, a japán csillagász számításai szerint az objektum az Ideler kráter közelében, a Pitiscus krátertől kissé északnyugatra találta el a Holdat  február 23-án, helyi idő szerint 20 óra 14 perc 30,8 másodperckor. Fujii szerint a becsapódás által létrehozott kráter nagyjából 12 méteres lehet, azonban pontos adatokat csak a NASA Lunar Reconnaissance Orbitere vagy az indiai Chandrayaan 2 űrszonda szolgáltathat majd.

藤井大地 on Twitter: "私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0 / Twitter"

私の観測史上最大の月面衝突閃光を捉えることができました!2023年2月23日20時14分30.8秒に出現した月面衝突閃光を、平塚の自宅から撮影した様子です(実際の速度で再生)。なんと1秒以上も光り続ける巨大閃光でした。月は大気がないため流星や火球は見られず、クレーターができる瞬間に光ります。 pic.twitter.com/Bi2JhQa9Q0



A meteorok átlagosan óránként 48 280 kilométeres sebességgel utaznak. A becsapódások során emiatt intenzív hő keletkezik, miközben ragyogó fényt bocsátanak ki, és krátereket hoznak létre. Ezek méretüktől függően akár a Földről is láthatók lehetnek.

A meteorok égitestekkel való találkozása nem meglepetés. A Földdel ellentétben azonban a Hold rendkívül vékony légkörrel bír, így az oda belépő objektumok nem égnek el útközben. A mostani megfigyelés tudományos szempontból is fontos lehet, amelyet a holdbázis építéséhez is felhasználhatnak – hivatkozott a HVG-re a lap.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések