Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

A halláskárosodás még az agy egészségét is veszélyezteti?


A hallásnak sok mindenben szerepe van. Ha rendben van a hallásunk, igazából nem is foglalkozunk vele, de ha gondok vannak a szavak és mondatok megértésével, az alaposan rányomja a bélyegét a kommunikációra is.


A fülnek igencsak nagy szerepe van a hang észlelésében, az agyunk pedig felelős a hang feldolgozásáért. Ezért is elengedhetetlen, hogy mindkét szervünk ép és egészséges legyen.

Nagyon sok tudományos kutatás folyt azzal kapcsolatban, hogy milyen kapcsolat van az életkorral összefüggő halláskárosodás, illetve a megismerés között, amely nem más, mint az agy egyik kiemelt funkciója.

Napvilágot látott egy olyan elmélet, hogy a halláskárosodás jelentősen lerontja az agy feldolgozási képességét, ily módon kognitív hanyatlás is kialakulhat. Egy másik tanulmány pedig éppen az ellenkezőjét állította, azaz a hanyatló kognitív funkciók vannak hatással a hallásra.

Egy kutatásba több ezer embert vontak be, akiket hallás- és kognitív teszteknek vetettek alá. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy az 50 éves vagy annál idősebb emberek esetében jóval magasabb volt azoknak a személyeknek az aránya, akik a kognitív teszteken nem éppen jól teljesítettek. Ezek az emberek még nem érték el a halláskárosodás olyan mértékét, ami ebben az életkorban már jellemző szokott lenni. Azaz ezzel a kutatással nem az bizonyosodott be, hogy a halláskárosodás okozza a romló megismerést, a kognitív hanyatlást, hanem éppen ellenkezőleg.

Egy másik kutatásban pedig, ahol tízezer főt vizsgáltak, éppen ennek az ellenkezője igazolódott be. Azaz azok a személyek, akik halláskárosodásban szenvedtek, sokkal rosszabbul teljesítettek a kognitív teszteken.

Mindenesetre akármelyik feltevés is igaz, nem érdemes figyelmen kívül hagyni a halláskárosodást. Lehet, hogy valóban hatással van a hallás romlása az agy működésére. De ha ez az állítás nem is állja meg a helyét, az bizonyos, hogy a nagyfokú halláscsökkenés nagyon negatívan hat a társas kapcsolatokra. Ez csökkenti a szocializációt is, hiszen aki nem hall rendesen, már nem szeret másokkal találkozni, mivel a társas érintkezés egyik formája, a kommunikáció jelent számára gondot. A hallókészüléket pedig nem kell szégyellni, hiszen nagyon sokat segít a társas interakciók fenntartásában.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések