A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Nőt csinál a Netflix Rákóczi katonájából


A szlovák nemzeti hősként tisztelt későbbi rablóvezér Juraj Jánošíkról „Lady Jánošík” címmel készül sorozat. 

A Netflix lengyel ága Netflix Lady Jánošík munkacím alatt tervezi egy új történelmi kalandfilm elkészítését – szúrta ki a felvidéki ma7.sk.

Pedig Jánošík sokminden lehetett, de nő biztosan nem

A közlemény szerint „egy impulzív tinédzser találkozik egy csapat hegylakóval, modern interpretációját adva a lengyel Jánošík legendának” – a kontextushoz érdemes tudni, a Juraj Jánošík néven elhíresült figurát a csehek és a lengyelek is magukénak vallják. De azt is, hogy Jánošík kapcsán sok a bizonytalanság:

a számos legenda által övezett, szegénylegényből lett rablóvezér 1688. környékén született valamikor, a terhelyi (Terchová) plébánián keresztelték.

Valószínűleg 1706-1707 környékén csatlakozott a kurucokhoz, de hogy pontosan milyen szerepet vállalt, hol harcolt, nem tudni biztosan; elvileg a trencséni csatában is részt vett, majd, szintén állítólag, átállt a labancokhoz, de szülei kivásárolták a szolgálatból.

Jánošík egyfajta rózsa sándori szerepben legendásult

Bírósági dokumentumok szerint 1711 őszén, Jánošík csatlakozott Uhorčík rablóbandájához, amelynek hamarosan vezére lett, itt egyfajta rózsa sándori szerepben legendásult: kirabolta a gazdagokat, pénzüket szétosztotta a szegények között, és effélék (érthető, hogyan lett egyfelől a feudális, másfelől a magyar „elnyomás” elleni harc szlovák szimbóluma).

Azonban 1713 tavaszán a Rimaszombati járáshoz tartozó Klenócon (Klenovec) elfogták, halálra ítélték és kivégezték. Ez utóbbi már bizonyosság, ahogy az is, hogy 

Jánošík sokminden lehetett, de egy biztosan nem: nő.

Nem ő az első figura, akit újragondolna a szórakoztatóipar

A történelmi vagy legendabeli figurák újragondolása már jópár éve a nyugati szórakoztatóipar egyik sarokköve. Még úgy is, hogy ez sokszor a bevételek rovására is megy.

Azt a ma7.sk szerzője is megjegyzi, nem váratlan, hogy a nyugati áltörténelmi sorozatok és átírt mesék után most elkezdtek sorra kerülni a közép- és kelet-európaiak is – így járt például a megszínesbőrűsített Vaják című, főként az ószláv mondakörre építő könyvadaptáció sorozat is. Belátható tehát, hogy csupán idő kérdése, mikor kerül sorra a többi.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések