Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Mikor cseréljünk párnát, fésűt, fogkefét?


Az ember gyakran irreálisan hosszú ideig ragaszkodik a háztartásában lévő holmikhoz: sokszor akkor sincs színünk kidobni otthoni papucsunkat, hogyha már leszakadt a lábunkról, de fésűt vagy törölközőt is évekig, sőt évtizedekig használunk. 

Holott ahogy minden másnak, úgy ezeknek is van egy "szavatossági ideje", melyen túlfutva az egészségünket kockáztatjuk a használatukkal. A Brightside összegyűjtötte azokat a mindennapi használatban tartott holmikat, amelyek valószínűleg a legtöbb háztartásban jóval tovább szolgálatban maradnak a kelleténél - írja a Házipatika.com.

Hálószoba

- Párna: 2-3 év

Párnahuzatunkat gyakorta mossuk és cseréljük, ez azonban nem jelenti azt, hogy maga a párna az idők végezetéig használatban maradhat. Idővel veszít formájából, ami miatt fájós nyakkal ébredünk reggelente, ráadásul a poratkák is beveszik magukat, így 2-3 évente javasolt a cseréje.

 - Papucs: 6 hónap

A papucs kiváló környezetet nyújt a különböző gombás fertőzéseknek, ezért lehetőleg minél többször mossuk meg. Átlagban félévente tanácsos ezeket lecserélni.

- Fésű: 1 év

Elsősorban hölgyek esetében tanácsos hetente alaposan letisztítani a fésűt, illetve egy év után teljesen lecserélni azt.

 - Parfüm: 1-3 év

A parfümökben tárolt esszenciális olajok zárt állapotban 3, a levegővel rendszeresen érintkezve pedig 2 év alatt veszítenek hatásukból. Hosszú évek óta tárolt parfümök már nem ugyanazt az illatot fogják kölcsönözni.

- Áramelosztó: 1-2 év

Minden elektromos elosztónak van egy meghatározott élettartama, amely a minőségétől függően változik, de átlagosan 1-2 évet jelent. Túlhasználás esetén könnyen elektromos hibát okoz, ami súlyos következményekkel járhat!

Szekrény

- Melltartó: 1-2 év

Ha a melltartó kezdi elveszíteni az alakját, rugalmasságát és méretében is változást tapasztalunk, mindenképpen cseréljük le. Átlagos élettartamuk 1-2 év.

- Futócipő: 1000 km

Még a jó minőségű futócipőt is javasolt körülbelül 1000 kilométer után lecserélni, egy olcsóbb kivitelezésű már 600 kilométer után mehet a kukába. Hogy ezt a távot mennyi idő alatt tesszük meg, az csak rajtunk múlik.

Fürdőszoba

- Mosdókesztyű, mosdószivacs: 2 hét-6 hónap

A fürdőszobában található tisztálkodási eszközök a magas páratartalom és a meleg miatt gombák, baktériumok találkozóhelyei. A szivacsot akár kéthetente cserélhetjük, a mosdókesztyűt viszont tovább használhatjuk, ha időnként forró vízben kimossuk. Fél évnél tovább azért ezt sem tanácsos használni.

- Törülköző: 1-3 év

A nedves törülközők sem használhatóak a végtelenségig, az imént felvázolt probléma miatt. A rendszeres mosás mellett is legalább háromévente újat tanácsos belőle beszerezni.

- Fogkefe: 3 hónap

Valószínűleg minden fürdőszobában megfordult már olyan fogkefe, melyet a sörték teljes szétválásáig használtak. Évente legalább négyszer javasolt lecserélnünk, a baktériumokra különösen érzékeny fogíny védelmében. Sőt: egy beteges időszakot követően is jobb, ha új fogkefét veszünk, különben könnyen visszaeshetünk!

 - Fertőtlenítőszer: 3 hónap

A fertőtlenítőszerek a felbontást követő 3. hónaptól veszíteni kezdenek hatékonyságukból.

Gyermekszoba

- Cumi: 2-5 hét

A latexből készült cumikat akkor is tanácsos havonta cserélni, hogyha különösebb külsérelmi nyomát nem fedezzük fel. Az anyagfáradás miatt ugyanis könnyen eltörhet, ami megsebzi a kicsi ínyét.

- Gyermekülés: 6-10 év

Egy gyermek esetén persze tíz év alatt a gyerekülés amúgy is felkerül a padlásra, de ha van testvér, sokszor megörökli azt. Műanyag részei, illetve a benne lévő szivacs anyaga viszont tíz év alatt elöregszik, és nem képes ellátni funkcióját, vagyis baj esetén a gyermek védelmét. Nem tanácsos emiatt használtan sem vásárolni, hiszen hiába vigyáztak rá, ha az idő vas foga lassan kikezdte.

Konyha

- Fűszerek: 1-3 év

A fűszerek még jól záródó dobozban is veszítenek ízükből és illatukból egy idő után, ezért három évnél tovább nem érdemes tartogatni őket.

- Liszt: 6-12 hónap

A jó minőségű liszt egy évig eláll, a rosszabbat viszont fél év után ajánlott kidobni.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések