Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.

Figyelj magadra, mert ezek a jelek azt bizonyítják, hogy túl keveset alszol


Az alvás egész szervezetünk működésére hatással van. Sajnos a jó és rossz minőségű alvás is, tehát nagyon nem mindegy, hogy melyiket folytatjuk. Mindkettő hatással van az általános testi működésünkre. A jó minőségű alvás előnyeit egész nap élvezheted, de a rossz minőségű alvás legalább ennyi hátránnyal is járhat.

Fáradtan ébredsz

Talán ez a legegyértelműbb jele az alváshiánynak. Mindenkinek más alvásmennyiség jelenti a kipihent állapotot. Van, akik öt óra alvás után is frissen, tettre készen ébrednek, míg mások nyolc óra után is csak kikászálódni tudnak az ágyból. Az sem mindegy, hogy mikor lövik fel nálad a pizsit, ugyanis az éjfél utáni alvás már sokkal kevésbé lesz pihentető, még akkor is, ha utána délig alszol. Ügyelj rá, hogy még éjfél előtt elaludj és hidd el, meghálálja majd szervezeted - írja a bien.hu.

Egész nap nasiznál

Észrevetted már, hogy amikor keveset alszol, szinte egész nap tudnál nassolni és folyton éhes vagy? Kutatások bizonyítják, hogy a kevés alvás az ún. leptin alacsony szintjével jár együtt. Az étvágy, jóllakottság és zsíranyagcsere szabályozásában szerepet játszó hormon többek között az étkezések utáni teltségérzet kialakulásáért felelős a szervezetben. Amikor kialvatlanok vagyunk, a ghrelin szintünk növekszik, mely az éhségérzet kiváltója. Ráadásul a kevés alvás még az inzulinérzékenységgel is összefügg, ezért inzulinrezisztenciával küzdők számára különösen fontos odafigyelni erre.

Hormonális problémák

Nőknél különösen összetett rendszer a hormonháztartás. Sok minden befolyásolja és sok minden miatt borulhat fel, egyik pillanatról a másikra. Hatással van rá az étkezés, a vitaminhiány és az alváshiány is. Elsőre talán senki nem erre gyanakodna, ha például rendszertelen a menstruációja, erőteljesebb PMS tünetek jelentkeznek, pedig ezek akár egyértelműen az alváshiány eredményei lehetnek. Még mielőtt mindenféle hormonokkal próbálnád orvosolni a tüneteket, próbálj meg inkább áttérni egy egészségesebb életmódra, amibe a jó minőségű alvás is beletartozik.

Bőr és hajproblémák

Amikor alszunk, testünk akkor regenerálódik az egész napos stressz és megpróbáltatások után. Ha ehhez nem biztosítjuk számára a megfelelő feltételeket, akkor bizony borul minden és ez kihat a bőrünk és hajunk szépségére is. Aknés, pattanásos bőrt és töredezett hajat eredményezhet. Megfigyelheted, hogy amikor alig alszol pár órát, bőröd nem lesz olyan szép és üde, mintha egy szépítő alvás után ébrednél. A karikák csak mellékes kellemetlenségek ebben az esetben, bőröd minősége, viszont könnyen kezelhetetlenné válhat.

Pattanó idegrendszer

Talán nem árulunk el azzal nagy titkot, hogy az alváshiány az idegrendszert viseli meg leginkább. Érzékelhetjük, hogy mindenre azonnal ugrunk, idegesek és ingerültek leszünk jelentéktelen szituációkban is. Na, ekkor jó, ha távol vagyunk szeretteinktől és megpróbáljuk egyedül átvészelni a napunkat. Máskülönben könnyen megbánthatunk másokat. Nem érdemes ezekre a napokra időzíteni komoly döntések meghozatalát, ugyanis idegrendszerünk ekkor rossz tanácsadónk lehet.

Cukor minden mennyiségben

Ha a kialvatlanság egy időre esik a PMS-sel, nagy pusztításokat tudnak végezni a diétában. Mindamellett, hogy egész nap nasiznánk, nem az egészséges, vitamindús ételeket fogjuk kívánni, hanem a gyorsan felszívódó gyorskajákat, melyek még a hangulatunkra is negatív hatással lesznek. A cukor bár képes hirtelen jókedvet varázsolni számunkra, ez az állapot olyan gyorsan megy, ahogy érkezett. Ezért a cukor utáni sóvárgás egyik legjobb ellenszere a megfelelő mennyiségű alvás. Nem hiába javasolják diéta mellé a sok pihenést.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések