A titok nyitja a zsír.
A magyar ember élelmes, bármilyen helyzetben feltalálja magát, s akármilyen nehézségekbe ütközik, végül megtalálja a megoldást. Így voltak ezzel nagyanyáink is, akik ha kevés volt a termény, ha aszály volt, vagy betegség sújtotta az állatokat, akkor is megtalálták a család ellátásának a módját, de voltak praktikáik a zöldség, gyümölcs, gabona, hús tárolására is, hogy nehezebb napokon is legyen mit enni a családnak.
Mi napjainkban ha húst akarunk tárolni, a fagyasztóba rakjuk a készleteket. Pedig van más módja is a tartósításnak. Olyan módja, amit mára kissé elfeledtünk, pedig utánozhatatlan és garantáltan tartósítószer mentes ízekhez juthatunk, ha alkalmazzuk.
Tartósíthatjuk a húst zsírban is. Gyermekkorunkból ismerős lehet az eljárás, Weiland Anikótól megtudtuk azt is, hogyan érdemes napjainkban csinálni.
A sertés húsát szeletekre vágjuk, lehet tarja, lapocka, dagadó, oldalas, császár szalonna, csak ne legyen száraz. Besózzuk és lábasba vagy más sütőedénybe tesszük, annyi sertés zsírral, hogy bőven ellepje a húst. Ebben sütjük 70-90 percig, ez idő alatt megpuhul, és szép pirosra sül. Ha megsült, elzárjuk alatta a lángot, üvegekbe rakjuk a húst, és ráöntjük a forró zsírt úgy, hogy bőven ellepje. Mikor kihűlt lezárjuk az üveget, és hideg helyen tároljuk. Ez lehet pince, kamra, akár hűtőszekrény, ha meleg van. Akár 1 évig is eláll
– árulta el Anikó. Régen nagyanyáink nagyobb bödönbe rakták el így a húst, az is megoldás ma is, de akkor arra kell vigyázni, hogy a bontás után is ellepje mindenhol a zsír a húst. Az üveges elrakás előnye, hogy adagokra van osztva, így nem kell minden húst megbolygatni, csak azt, ami egyszerre el is fogy.
A folyamat hurkával, kolbásszal is nagyszerűen kivitelezhető, de isteni így a liba és kacsasült is.
Lapockát vagy karajt nagyobb darabokra vágunk, majd sóból, pirospaprikából, borsból előre elkészített fűszerkeverékbe forgatjuk a húsokat. A befűszerezett húsokat ezután egészborssal, babérlevéllel és fokhagymával az üvegekbe rakjuk, és egy konyharuhával kibélelt nagyobb edénybe feltesszük főni. A víz felforrása után takarékon még három órán keresztül főzzük. Kivétel után letakarva hagyjuk őket kihűlni.
Egy nap múlva akár fogyasztható is, de 30 napig eláll a hűtőben.
0 Megjegyzések