Az idei ünnepen talán még erősebben átélhetjük, hogy szabad magyar föld van a talpunk alatt, amely ma is mindennapi kenyerünket adja. Van hazánk, amely ma is megvéd bennünket, megtart magyarnak itt, a Kárpát-medencében – mutatott rá ünnepi beszédében Czeglédi Gyula polgármester augusztus 20-án Hajdúszoboszlón.
Az ünnep estéjére megtelt közönséggel a szabadtéri színpad , ahol először a polgármester tartott beszédet. Czeglédi Gyula szólt a történelmi múlt vonatkozásairól, emlékeztetett, hogy voltak nehéz idők, amikor nem vagy csak korlátozottan lehetett ünnepelni. A kommunista rendszerben nem vállalták a vallási és nemzeti tartalmat, ezért először az új kenyér ünnepeként, majd negyven évig az alkotmány napjaként ünnepeltették. 1991-től augusztus 20-a azonban újra nemzeti ünneppé emelkedett. Hangsúlyozta, Szent István tudta, hogy a keresztény Európa talaján csak keresztény nép tud megmaradni. Így tudott független államot teremteni az itt élő népeknek, népcsoportoknak egyaránt.
Napjainkról szólva úgy fogalmazott, az Európai Unióhoz csatlakozással az emberek többségének várakozásai nem teljesültek, „viszont az orosz medve kiűzése után megkaptuk a brüsszeli bürokráciát az Európai Egyesült Államok víziójával. Az Európai Unióban eluralkodott zavaros eszmeiség vészesen fenyegeti a kontinensünk alapértékét jelentő keresztény kultúrát”. Magyarságunkat illetően rámutatott, hogy a család hagyományos intézménye nemzetünk fennmaradásának egyik záloga. Nagy taps csendült fel, amikor a szomszédban dúló háborúról szólva azt mondta: „Követeljük a nagyhatalmaktól, hogy saját hódító, birodalmi és profitcéljaik helyett a háborút tárgyalóasztalok mellett mielőbb fejezzék be, biztosítva ezzel a világ békés életét”.
Mint megfogalmazta, „megértést, együttműködést és egymás iránti szolidaritást is kérek az emberektől. A magyar történelemben sokszor volt már nagyon nehéz pillanat, de a magyarok elszántsága kitartása mindig biztosította népünk fennmaradását, gyarapodását. Vigyázzunk egymásra, és a legfontosabb értékünkre, ahogy Szent István is megfogalmazta, a szeretetre, mely elvezet a legfőbb boldogsághoz”.
Az új kenyeret a hagyományokhoz híven megáldották és megszentelték a történelmi egyházak képviselői, dr. Lipták József római katolikus esperes, plébános, Czető Norbert református lelkész és Fekete András görögkatolikus parókus. Az új kenyérből minden ünneplő vehetett egy falatot.
Az ünnepség méltó programmal folytatódott. A Magyar Örökség Díjjal kitüntetett zenekar, Szalonna és bandája népzenei koncertje, majd a Magyar Állami Népi Együttes szólótáncosainak, valamint a Debreceni Főnix Néptáncegyüttes műsora tette emlékezetessé államalapítónk, államalapításunk és az új kenyér ünnepét Hajdúszoboszlón - írja Tibai Irma a haon.hu tudósítója.
Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!
0 Megjegyzések