A hortobágyi palacsintát hagyományosan maradék pörköltből szokták készíteni, de friss darált húsból talán még finomabb is.
Bár maga a hortobágyi palacsinta kifejezés az 1958-as brüsszeli világkiállításon tűnt fel először, hasonló étel már a huszadik század elején kiadott szakácskönyvekben is szerepel. A régi receptleírások azt ajánlották, hogy az előző napról maradt paprikás csirkét darálják le, és ezt töltsék a palacsintába, de friss húsból elkészítve talán még finomabb is.
Hozzávalók 4 személyre
A töltelékhez
👉 50 dkg darált csirkecomb
👉 2 gerezd fokhagyma
👉 1.75 dl tejföl
👉 1 paprika
👉 1 paradicsom
👉 1 hagyma
👉 1 teáskanál pirospaprika
👉 0.5 evőkanál liszt
👉 só
👉 bors
👉 olaj
A palacsintához
👉 25 dkg liszt
👉 3 dl tej
👉 3 dl szódavíz
👉 2 tojás
Elkészítés:
A hagymát aprítsd fel, és olajon fonnyaszd üvegesre. Ha már puha, add hozzá az átnyomott fokhagymagerezdeket, ezzel pirítsd egy percig, majd húzd le a tűzről. Keverd el a pirospaprikával, a felkockázott paprikával és paradicsommal. Ha szükséges, néhány csepp vizet önts alá, hogy le ne égjen, és lefedve párold addig, amíg a zöldségek összeesnek, és a paradicsom levet ereszt. Ekkor add hozzá a darált húst, öntsd fel még annyi vízzel, hogy jó szaftos legyen, sózd, borsozd, és főzd puhára. Ha elkészült, a levét szűrd át egy másik kis lábosba. A lisztből, a tejfölből és egy kevés pörköltszaftból készíts habarást, és ezzel sűrítsd be a levet. A leszűrt húshoz is adhatsz egy kevés tejfölt, így krémesebb lesz. A palacsintákat közben a szokott módon süsd ki. Töltsd meg őket a darált hússal, hajtsd össze, és locsold meg jól a sűrű, tejfölös szafttal.
Inkább édességként kívánod a palacsintát? A dióval töltött, csokikrémmel leöntött Gundel-palacsinta után mindenki meg fogja nyalni a tíz ujját.
0 Megjegyzések