Kanadai kutatók jelentettek meg a New England Journal of Medicine-ben egy írást arról, hogy elemzésük szerint Pfizer vakcinából elég csak egy dózist beadni, mivel az így is kellően hatékony a koronavírussal szemben – számol be a hírről a Reuters.
Danuta Skowronski és Gaston De Serres kutatók elemzése szerint a Pfizer és a BioNTech közösen fejlesztett vakcinájának első dózisa is 92,6%-os védelmet nyújt a koronavírussal szemben - ezt a gyógyszergyártó amerikai gyógyszerügynökségnek (FDA) küldött hivatalos dokumentumai alapján állítják.
Hasonló eredményt mutatott a Moderna első dózisa is, amely 92,1%-os védelmet alakított ki.
A Pfizer erre válaszul csak annyit közölt, hogy a vakcina alternatív adagolását még nem vizsgálták és erről a döntést a gyógyszerügynökségek hozzák meg. A hivatalos adagolás szerint a Pfizer két dózisát maximum 21 nap különbséggel kell beadni.
A kutatók felhívják azonban a figyelmet arra, hogy azt nem tudni, hogy egy dózis vakcina milyen hosszú védettséget nyújt, de a kutatások azt mutatják, hogy a második dózis beadása csak kicsivel emeli a védettségi szintet.
Érdekes a kanadai kutatók fenti állítása annak tükrében, hogy pár hete éppen a Pfizer vakcinájával oltó Izraelben mondta azt a tisztifőorvos, hogy a gyógyszergyártó vakcinájának első dózisa nem olyan hatékony, ahogyan azt korábban a Pfizer közölte.
A gyártó akkor azt mondta, hogy az első dózis mintegy 52%-os védettséget ad a koronavírussal szemben. Ez a védettség a második dózis beadása után 95%-ra emelkedik.
Ezek után kérdésként merül fel, hogyan sikerült a kanadai kutatóknak mégis 92,6%-os védelmet kimutatniuk az első dózis után.
0 Megjegyzések