A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Ezért egyen rendszeresen karalábét!


A ropogós, zsenge karalábé igazi tavaszi zöldség, melyet nemcsak levesekbe vagy főzelékekbe tehetünk, de magában, nyersen is fogyaszthatjuk, sőt a levelét is megkóstolhatjuk. Lássuk, milyen hatással van az egészségünkre!


A keresztesvirágzatúak családjába tartozó karalábé a káposzta, a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó közeli rokona. Európában és néhány ázsiai országban (pl. Indiában, Vietnamban) jól ismert. Jellegzetes, édeskés íze, ropogóssága miatt nagyon népszerű, és nemcsak a gyökeret magát, de a levelét is megehetjük. Nagyszerűen illik salátákban, de a húsleves, tavaszi zöldségleves elengedhetetlen összetevője, emellett pedig finom főzeléket is készíthetünk belőle.

Rokonaihoz (vagyis a káposztafélékhez) hasonlóan vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban és rostokban igen gazdag. Többek között kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, C-, K- és B-vitaminokat találhatunk benne. Ezekben a zöldségekben olyan összetevők is vannak, melyek segítenek a daganatos betegségek elleni küzdelemben, például lassítják a daganatok növekedését, és csökkentik többek között az emlő-, a bélrendszeri vagy a tüdőrák rizikóját.

Az emésztésben is segít a karalábé

Magas rosttartalmának köszönhetően jót tesz az emésztésnek, rendszeressé és könnyen kiüríthetővé teszi a székletet, megelőzi a székrekedést. Előfordulhat, hogy valaki egy kicsit érzékenyebben reagál a karalábéban lévő rostokra, és puffadást, esetleg hasi görcsöket tapasztal a fogyasztása után, de ez sokszor csak amiatt van, hogy hirtelen nagyobb mennyiségű rostos ételt eszik valaki. Ez ugyanis megterheli az emésztőrendszert! Ha folyamatosan koncentrálunk arra, hogy elegendő rostot együnk, általában a keresztesvirágzatúak, káposztafélék sem okoznak kellemetlen tüneteket!

A rostok, illetve a karalábéban található kálium jótékonyan hatnak a vérerek egészségére, segíthetnek normalizálni a vérnyomást és a magas koleszterinszintet is. A kálium nemcsak a vérkeringést és a sejtek oxigénellátását javíthatja, de az izmok és idegek megfelelő működéséhez is hozzájárul. A karalábé (és a hozzá hasonló zöldségek) rendszeres fogyasztásával jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek, így a stroke vagy a szívroham rizikóját. A karalábéban lévő vas, kalcium és egyéb ásványi anyagok segíthetnek megőrizni a csontok egészségét, illetve megelőzni a vashiányos vérszegénységet is.

Bár ritkábban szerepel a fogyókúrázóknak javasolt ételek listáján, a karalábét azok is bátran fogyaszthatják, akik szeretnének megszabadulni néhány kilótól. A kalóriatartalma alacsony (100 g karalábéban 25 kcal van), a rosttartalma viszont magas, vagyis gyorsabban jóllakottnak érezhetjük magunkat tőle. A túlsúly pedig egy sor betegség kockázatát növeli, például összefügg a cukorbetegség kialakulásával is.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések