A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Twitteren (X-en), Instagramon, Threadson vagy YouTube-on!

Karcsúak, és sokáig élnek: 3 zsírrobbantó táplálék, amit a skandináv nők fogyasztanak


A skandináv étrend legalább olyan egészséges, mint a mediterrán.

Az északi országokban szinte ismeretlen fogalom az elhízás, hiszen a skandináv étrend nemcsak a formás, karcsú alakot biztosítja, de a hozzávalók révén jótékonyan hat az egészségre is.

A skandináv nők nemcsak fehér porcelánbőrűek és szőkék, de fittek, és sokáig is élnek. A svéd emberek átlagéletkora például nyolcvan év felett van, ez részben a sok mozgásnak és az egészséges táplálkozásnak köszönhető. Az étrendjüket az ott élők úgy állítják össze, hogy viszonylag sok friss, tápanyagban gazdag, szezonális étel szerepeljen benne. Köszönhető ez egy 2004-es határozatnak, amikor is 12 dán, finn, norvég, svéd és izlandi séf létrehozta az Új Északi Konyhai Kiáltványt, amelyben a szezonális, belföldi termékekre és az egészséges, adalékanyagoktól mentes, minőségi élelmiszerekből összeállított étrendre hívták fel a figyelmet.

A skandináv diéta inkább életmódváltás, mintsem fogyókúra. A hagyományos alapanyagaik túlnyomó részét - tenger menti országok révén - a halak adják, de szezonális gyümölcsöket és zöldségeket is fogyasztanak.

Chowder, a skandináv halleves

A halak közül nagy népszerűségnek örvend a makréla, a lazac, a tonhal és a hering, ezek a legjobb források ahhoz, ha egészséges omega 3-zsírsavakhoz szeretnének hozzájutni, de azért is remek választás, mivel alacsony a kalóriatartalmuk, és sok fehérjét tartalmaznak. A skandinávok egyik kedvenc levese a chowder, ami lazacból, sárgarépából, karalábéból, krumpliból, citromból áll, fűszerek tekintetében pedig édesköményt és szegfűborsot használnak. A húsételek közül kedvelt a marhahús, a disznóhús, alkalomadtán a rénszarvashús, a finnek pácolt medvesonkát és ürüt is fogyasztanak. A svéd húsgolyó abszolút favoritként szerepel a skandinávok listáján.


Rozsból, árpából készült kenyérfélék

A gyors felszívódású fehér kenyerek és péksütemények helyett teljes kiőrlésű lisztekből, rozsból, zabból és árpából készítik a kenyérféléket, így amellett, hogy az ételek teltségérzetet okoznak, a vércukorszintet sem dobják meg, rosttartalmuk révén pedig biztosítják a megfelelő emésztést. Az édességeikhez sok bogyós gyümölcsöt, például kék és vörös áfonyát használnak, és gyakran ízesítik kardamommal, gyömbérrel és fahéjjal, ezek a fűszerek a fogyásban is aktívan segítenek.

Kalóriaszegény zöldségek

A skandináv országokban a zöldségek nagy részét a kalóriaszegény gyökérfélék és káposztafélék adják, gyakran szerepel a tányérjukon cékla, répa, zeller, paszternák, krumpli, káposzta, brokkoli, kelbimbó, karfiol, de hüvelyeseket és gombát is esznek. A gyümölcsök közül a bogyós termések, az alma, a körte vagy a rebarbara örvend népszerűségnek, ezeket reggelire alacsony zsírtartamú joghurttal keverve, zabpehellyel is fogyasztják.


Ételek, amelyek tiltólistásak

A skandinávok kerülik a feldolgozott, adalékanyagoktól hemzsegő élelmiszereket, a magas cukortartamú üdítőket és az alkoholfogyasztást is a minimálisra redukálják, ami egyébként is iszonyúan drága az északi országokban.

A skandináv diétát könnyen követhetőnek tartják a szakemberek, és a mediterrán étrendhez hasonlítják. A legnagyobb különbség a két étrend között, hogy míg előbbinél repceolajat, addig utóbbinál extra szűz olívaolajat használnak.

Belföld ➤ Külföld ➤ Sport ➤ Gazdaság ➤ Kultúra ➤ Bulvár ➤ Életmód ➤ Receptek

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések